[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

متر لیزری: هر آنچه باید بدانید+ عکس و ویدیو

فرض کنید قرار است دکوراسیون آپارتمان خود را تغییر دهید. با وجود زندگی جمع و جور شهری، ممکن است یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی شما، نبود فضای کافی باشد. از این رو، پارتیشن بندی و اندازه‌گیری دقیق ابعاد برای استفاده‌ی بهینه از فضای خانه، اهمیت زیادی دارد. با این حال، محدودیت در دقت و کارایی ابزار معمول اندازه‌گیری، مثل مترهای فلزی، خطای آن را بالا می‌برد. برای حل این مشکل، به ابزار دقیق‌تری مثل متر لیزری یا تراز لیزری، نیاز داریم. در این مقاله یکی از دقیق‌ترین ابزارآلات اندازه‌گیری یعنی متر لیزری را به شما معرفی خواهیم کرد.

در این مقاله میخوانید:

متر لیزری(laser Measure) چیست؟

متر لیزری ابزاری کوچک و سبک با قابلیت اندازه‌گیری دقیق ابعاد است. این دستگاه دارای لیزری برای اندازه‌گیری فواصل، حجم و مساحت سطوح است و در مشاغل مختلفی که با اندازه‌گیری سر و کار دارند، به کار می‌رود.

متر لیزری رونیکس
متر لیزری

انواع متر لیزری

هنگام خرید متر لیزری گزینه‌های بسیاری برای انتخاب دارید و انتخاب متر لیزری مناسب به سادگی استفاده از آن نیست. چه به دنبال یک متر لیزری ساده برای اندازه‌گیری طول تخته باشید و چه به دنبال یک متر قدرتمند با امکان محاسبات پیچیده جغرافیایی، چند نکته را باید در نظر بگیرید. در این مطلب برخی از این نکات مهم برای انتخاب متر لیزری را آورده‌ایم.

تصویر سه متر لیزری رونیکس در کنار هم(ساده، میان رده، پیشرفته)
انواع متر لیزری

کاربرد متر لیزری

کاربرد متر لیزری بسیار گسترده است. بیشتر مدل ها امکان نمایش فاصله بر حسب اینچ، فوت و متریک را دارند. تقریبا تمامی مترهای لیزری موجود در بازار قابلیت محاسبه‌ی فاصله، محیط و مساحت و محاسبات فیثاغورث را دارند ولی برخی مدل ها محاسبات پیچیده تری نیز انجام می‌دهند.

بیشتر افراد عادی، پیمانکاران و نجارها به چیزی بیشتر از فاصله، محیط و مساحت نیاز ندارند؛ اما متر لیزری پیشرفته امکان محاسباتی چون اندازه‌گیری چند مرحله‌ای، فضاهای چند وجهی، اندازه‌گیری غیر‌مستقیم و محاسبه زاویه را نیز دارد.

تصویر کاربری از متر لیزری در مشاغل
متر لیزری در محیط کار

یک متر لیزری خوب

برای انتخاب متر لیزری مناسب، از بین گزینه‌های موجود، باید پس از شناخت محیط و شرایط آن و آگاهی نسبت به انتظارات خود از دستگاه، به خصوصیات ابزار توجه کرد.

این خصوصیات عبارتند از :

  • برد
  • دقت
  • حافظه
  • طول عمر باتری
  • بسته بندی

برد

متر لیزری هم مانند متر سنتی در میزان فاصله قابل اندازه‌گیری محدودیت دارد، اگرچه اغلب برد بیشتری نسبت به متر سنتی دارد. برد متر لیزری در مدل های مختلف خیلی متفاوت است. مدل‌های ساده‌تر معمولا بردی در حدود ۲۰ متر دارند؛ در حالی که مدل‌های پیشرفته می‌توانند تا فاصله‌ی حدود ۲۵۰ متر را اندازه‌گیری کنند. بیشتر مدل‌های موجود در بازار بردی در حدود ۳۰ تا ۹۰ متر دارند.

اگر قصد دارید برای کارهای ساده و روزمره در منزل و یا محل کارتان از متر لیزری استفاده کنید، یک متر لیزری ساده با برد ۲۰ متر برای شما کاملا مناسب است. برای اندازه‌گیری فضاهای بزرگ‌تر تا ۸۰۰ متر مربع با زوایا و یا اتاق‌های زیاد به یک متر میان رده نیاز خواهید داشت و پیمانکاران ساختمانی، راه سازی و عمرانی باید متر لیزری با رنج بالا تهیه کنند تا توانایی اندازه‌گیری فضاهایی به اندازه یک زمین فوتبال یا بزرگتر را نیز داشته باشند.

تصویر نشان دهنده‌ی برد متر لیزری
برد متر لیزری

دقت

متر لیزری به طور کلی بسیار دقیق است. در این ابزار با دقت خاصی از قدرت عدسی ها و لیزر کمک گرفته شده و در هر بار محاسبه، فاصله نقطه الف و ب با مقایسه زمان لازم برای رفت و برگشت اشعه لیزر مشخص می‌شود. دقت نهایی بستگی به کاربر دارد که تا چه اندازه لیزر را درست جاگذاری کند و ثابت نگه دارد. اگر به اندازه‌گیری‌های چندگانه نیاز دارید، خیلی مهم است که ابزار را کاملا ثابت نگاه دارید و یا از پایه نگهدارنده استفاده کنید.

مدل‌های ارزان و کم دقت برای کارهای عمومی و اندازه‌گیری‌های ساده روزمره مناسب هستند. برای کارهایی مانند نقاشی ساختمان، کاشی‌کاری، یا فنس کشی که به دقت بالا نیازی نباشد، انتخاب خوبی هستند.

مدل های رنج متوسط و متر لیزری‌های رایج بازار برای کارهایی مانند نجاری، کابینت سازی، ساختمان سازی و محوطه سازی ایده آل هستند.

فعالیت‌های با دقت بالا مانند لوله گذاری، فوندانسیون گذاری و یا شیب بندی جاده ها باید از متر لیزری با دقت بالا و تکنولوژی پیشرفته استفاده کنند.

تصویر نشان دهنده‌ی دقت متر لیزری
دقت متر لیرزی

حافظه‌

بیشتر مدل های متر لیزری اندازه گیری ها را تا چند مرحله ذخیره می کنند تا کاربر مجبور به توقف کار و نوشتن اندازه ها نباشد. اغلب مدل ها تا چند اندازه آخر را ذخیره می‌کنند. اگر برای محاسبات سخت و پیچیده به دنبال متر لیزری هستید، می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که محاسبات چندگانه را ذخیره می‌کنند؛ ولی برای محاسبات و اندازه‌گیری‌های کوچک، حافظه‌ی دستگاه اهمیتی ندارد.

طول عمر باتری

معمولاً متر لیزری با باتری قابل تعویض یا قابل شارژ ارائه می‌شود. طول عمر باتری متر لیزری ارتباط مستقیم با میزان و نوع استفاده از آن دارد. باتری بیشتر دستگاه ها معمولا در فواصل ۲ تا ۴ ساعته استفاده مداوم نیاز به شارژ یا تعویض دارند. بنابراین همراه داشتن یک باتری اضافه و خاموش کردن دستگاه هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید طول عمر باتری را افزایش می‌دهد. برخی از مترهای لیزری برای افزایش عمر باتری از سیستم خاموش شدن خودکار بهره‌مند هستند.

بسته بندی

مدل‌های مختلف متر لیزری با امکانات متفاوتی در بازار ارائه می‌شوند. اغلب مدل‌ها باتری، کیف و بند دارند. بسته بندی مناسب طول عمر ابزار را بالا می‌برد و سلامت آن را تضمین می‌کند.

تصویر پکیج کامل متر لیزری که شامل وسایل جانبی آن می‌شود
لوازم جانبی متر لیزری

در ضمن، توجه داشته باشید، در بیشتر برندها متر لیزری با گارانتی ارائه می‌شود و در صورت آسیب دیدن یا خراب شدن دستگاه خدمات مناسبی به مشتری ارائه می‌کنند. مترهای لیزری قابل شارژ معمولا به همراه باتری و شارژر ارائه می گردند.

برخی از مترهای لیزری برای کارهای سنگین و خارج از خانه طراحی شده اند و کیف های مقاوم و ضد ضربه و نمایشگرهای ضد خش دارند. برخی دیگر برای کار در محیط های داخلی و بسته ساخته شده اند. هر چند مدل های پیشرفته جالب به نظر می رسند ولی برای کارهای خانه و در محیط‌های بسته لازم نیست هزینه اضافه کنید و مدل‌های ضد آب و ضد ضربه تهیه نمایید.

مترهای لیزری رونیکس

برند رونیکس نیز انواع ابزارآلات دقیق، از جمله مترهای لیزری را تولید می‌کند. تنوع این تولیدات به شما کمک می‌کند تا متر لیزری متناسب با کاربری و محیط کار خود را انتخاب کنید.

ویدیوی مقایسه‌ای دو متر لیزری رونیکس:

روش کار با متر لیزری چگونه است؟

کارکردن با مترهای لیزری بسیار ساده است. تنها باید دستگاه را در انتهای یکی از طرفین مورد اندازه‌گیری قرار دهید، طرف دیگر را هدف قرار داده و دکمه را بفشارید؛ متر لیزری فاصله این دو نقطه را محاسبه کرده و نتیجه را روی صفحه، نمایش می‌دهد. این فرآیند خیلی سریع تر از باز کردن متر فلزی و خواندن آن است و بدون آن که مجبور باشید فاصله میان دو نقطه را طی کنید اتفاق می‌افتد. همچنین برای اندازه گیری به کمک شخص دیگری نیاز نخواهید داشت و مزاحم دیگران نمی شوید.

جمع بندی

با گذر زمان، زندگی انسان هر روزه بیشتر با ابزارآلات گره میخورد و شناخت ابزار مناسب برای رفع هر چه سریع‌تر نیاز‌های بشر امری ضروری است.

بنابراین خواندن مطالب علمی و به روز رسانی اطلاعات، به ما کمک می‌کند از ابزار استفاده‌ی هوشمندانه‌تری داشته باشیم. برای مقالات بیشتر می‌توانید به مجله‌ی رونیکس مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ نظرات خود را از طریق کامنت با ما در اشتراک بگذارید.

[add permalink=”Precision-Tools” count=”9″ lang=”ir”]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا