نکات کار با فرز سنگ بری

به قلم امید دبیری نژاد  | 29 آبان 1396  | دانستنی ها  |  0 دقیقه  |  204 بازدید   |   212 نظر

برای برش کاشی، آجر یا سنگ می توان از فرز سنگ بری استفاده کرد. این ابزار در برش هر نوع سنگی کاربرد دارد. برای سهولت کار و ایمنی بیشتر هنگام استفاده از دستگاه فرز بهتر است توصیه هایی  را به خاطر داشته باشید. در ادامه این مقاله به مهمترین نکات کار با فرز سنگ بری اشاره خواهیم کرد تا در هنگام کار با این ابزار دچار مشکل نشوید و انجام پروژه کاری تان با کیفیت بالایی به اتمام برسد.

انتخاب ابزار متناسب با کار

دستگاه های فرز سنگ بری در دو سایز 115 میلیمتر و 230 میلیمتر تولید میشوند. باید هنگام انتخاب دستگاه فرز به این نکته توجه داشته باشید که مدل اول یا مینی فرز سنگ بری کوچکتر است و نمیتواند مانند مدل دیگر برش های عمیق ایجاد کند. اگر قصد دارید تکه های بزرگ سنگ را برش بزنید، سوپر فرز 230 میلیمتری را بردارید؛ اما اگر بخواهید کاشی و سرامیک برش بزنید مدل های مینی کاملا مناسب هستند. بنابراین توجه به این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که در صورت انتخاب نامناسب فشار زیادی به دستگاه وارد خواهد شد و در نتیجه موجب آسیب به دستگاه می شود.

پوشش ایمنی

هنگام برش سنگ با دستگاه فرز باید خودتان را در برابر براده هایی که به اطراف پخش میشود محافظت کنید. حتما از گوشی محافظ و دستکش کار استفاده کنید و مهم تر از همه، عینک محافظ را فراموش نکنید. باید از عینک های محافظ فریم چسبان استفاده کنید. تراشه های سنگ ممکن است از مدل های معمولی عبور کنند و به چشم آسیب برسانند. همچنین بهتر است ماسک تنفسی هم بکار ببرید. از ماسک های کهنه و پاره هنگام برش سنگ استفاده نکنید. اگر کار برش را در فضای محدود یا بسته انجام می دهید، حتما از اطرافیان بخواهید از عینک و ماسک استفاده کنند. در صورت بی توجهی به این موارد سلامتی شما به خطر خواهد افتاد و ممکن است به آسیب های جدی همانند مشکلات تنفسی دچار شوید. پس پوشش ایمنی را به عنوان یکی از مهمترین نکات کار با فرز سنگ بری در نظر بگیرید.

idea (2)به عنوان یک نکته مهم دیگر، همواره از وجود و صحت گارد محافظ صفحه اطمینان حاصل نمایید. هرگز آن را از روی ابزار جدا نکنید و اگر فرز را از کسی امانت گرفته اید، قبل از کار با آن گارد محافظ را بررسی کنید.

تهیه صفحه برش باکیفیت

از دیگر نکات کار با فرز سنگ بری انتخاب و تهیه صفحه برش یا دیسک برش باکیفیت است. هنگام انتخاب صفحه سنگ بر برای دستگاه فرز، ارزانترین گزینه فقط رفت و آمد شما به فروشگاه ابزار را زیاد خواهد کرد. صفحات برش با تیغه الماسه که می توانند هر بار برش هایی مستقیم و تمیز روی سنگ ایجاد کنند بهترین انتخاب هستند. معمولا این صفحات گران تر هستند و نسبت به صفحات سنگ هم برند قیمت بالاتری دارند. اما در عوض این صفحات طول عمر بیشتری هم نسبت به صفحات سنگ دارند. شاید در نگاه اول خرید یک صفحه برش گران قیمت مقرون به صرفه به نظر نرسد اما در حقیقت انتخاب صفحه با کیفیت، باعث صرفه جویی در زمان و هزینه در طول زمان خواهد شد.

idea (2)بهتر است قبل از شروع برش با صفحه نو حدود یک دقیقه فرز را روشن نگاه دارید. به این ترتیب اگر صفحه ای که خریده اید مشکلی داشته باشد به آن پی خواهید برد و علاوه بر اینکه به کارتان آسیب نخواهد رسید از خطرات و خسارات مالی و جانی به خود و دستگاه هم جلوگیری خواهد شد.

تنظیم درست قطعه کار

قبل از شروع برش سنگ، اندازه گیری ها را دقیق انجام دهید و علامتگذاری کنید. بهتر است قطعه کار کمی با سطح زمین فاصله داشته باشد تا صفحه برش با زمین برخورد نکند. چند تکه کوچک چوبی به خوبی از عهده این کار بر می آیند.

دانستن تکنیک های برش

هرگز برای برش سنگ با دستگاه فرز از فشار استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث خرد شدن صفحه و پرتاب شدن به سمت صورتتان شود. صفحه را به آرامی روی قطعه کار کنترل و هدایت کنید و هرگز نیروی زیادی بر روی آن وارد نکنید. همچنین بهتر است فرز سنگ بری را طوری در دست بگیرید که جهت چرخش صفحه به سمت بیرون باشد. به این طریق تراشه های سنگ به سمت جلو پرتاب میشوند و به سمت شما نمیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =