[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
کارهای مکانیکی

جایگزین پیچ گوشتی چه چیزهایی هستند؟

شرایطی را تصور کنید که لازم است پیچی را باز کنید یا ببندید ولی پیچ گوشتی در دسترستان نیست، در چنین شرایطی تنها کاری که می‌توانید بکنید پیدا کردن یک جایگزین مناسب برای پیچگوشتی است. اما بهترین جایگزین پیچگوشتی چیست؟ در این مطلب ابزاری را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند جایگزین مناسبی برای پیچ گوشتی باشند. ابزاری که برای تهیه‌شان نه لازم است از خانه بیرون بروید و نه اینکه از کسی چیزی را قرض بگیرید.

انواع ابزار جایگزین‌ پیچگوشتی برای باز و بسته کردن پیچ‌های چهارسو

settings پیچ‌های چهارسو دارای دو شیار هستند که یکدیگر را قطع می‌کنند، این نوع پیچ‌ها از پر استفاده‌ترین پیچ‌ها هستند و برای باز و بسته کردنشان با روش‌های زیر باید دقت فراوانی به خرج داد، چون ممکن است لبه‌های هریک از این شیارها کج شود یا بشکند و در این صورت دیگر حتی با پیچ گوشتی هم باز نخواهند شد.

پیچ گوشتی تخت

اگر پیچگوشتی تخت دارید می‌توانید آن را در یکی از شیارها جای بدهید و بعد از اینکه مطمئن شدید در جای خود محکم شده است آن را بچرخانید و پیچ را باز کنید، فقط حواستان باشد که پیچ گوشتی از جای خود در نرود و به لبه‌های شیارها آسیب نرساند.

سکه

برای سکه‌های بزرگ می‌توانید از یک سکه ظریف استفاده کنید. این راه‌کار فقط برای سکه‌های بزرگ جواب می‌دهد.

کارد میوه خوری

راه دیگر استفاده از یک کارد میوه خوری محکم است. اگر پیچ خیلی محکم باشد یا کارد کیفیت پایینی داشته باشد ممکن است کارد خم بشود.

اره

سطح صاف اره را درون شیار پیچ قرار دهید، دو طرف اره را با انبردست یا پارچه محکم یا چیزی که از دستتان محافظت کند نگه دارید و پیچ را باز کنید.

مسواک!

ته مسواک یا یک تکه پلاستیکی شبیه آن را آنقدر گرم کنید تا نرم شود، در همان حال که پلاستیک نرم است آن را روی پیچ قرار داده و کمی فشار دهید تا داخل شیارها قرار بگیرند، بعد از سرد و سفت شدن پلاستیک، مسواک را بچرخانید تا پیچ باز شود. توجه داشته باشید که این روش فقط برای پیچ‌های شل مناسب است.

سی دی

اگر پیچ محکم نباشد، می‌توانید با استفاده از یک سی دی بلا استفاده آن را باز کنید، این روش فقط برای پیچ‌هایی مناسب است که خیلی شل بسته شده‌اند.

انواع ابزار جایگزین‌ پیچگوشتی برای باز کردن پیچ‌های تخت

پیچ‌های تخت تنها یک شیار دارند، بنابراین برای باز کردنشان به ابزارهایی شبیه همان ابزارهای مورد نیاز برای باز کردن پیچ‌های چهارسو احتیاج داریم. با این اوصاف روش‌های باز کردن پیچ‌های تخت با ابزاری به جای پیچگوشتی عبارتند از:باز کردن پیچ با استفاده از سکه
باز کردن پیچ با استفاده از کارد میوه خوری
باز کردن پیچ با استفاده از انبردست
اما این‌ها فقط روش‌های مشترک بین پیچ‌های تخت و چهارسو بودند و روش‌هایی هم هستند که تنها برای باز کردن پیچ‌های تخت به کار می‌آیند. روش‌هایی مثل:
استفاده از کارت‌های محکم پلاستیکی؛ مثل کارت بانکی کارت اتوبوس و مترو، کارت ویزیت‌های محکم و …
انتهای تیوپ خمیر دندان یا کرم‌های تیوپی
جایگزین‌های پیچگوشتی برای باز کردن پیچ‌های کوچک
بازکردن پیچ‌های کوچک برعکس چیزی که به نظر می‌رسد کار سختی است. برای باز کردن این نوع پیچ‌ها باید از پیچ گوشتی های کوچک مخصوص استفاده کرد، بنابراین برای انتخاب یک جایگزین پیچگوشتی مناسب هم باید دقت بیشتری به خرج داد.

برای باز کردن پیچ‌های کوچک می‌توان از ابزار زیر استفاده کرد:

 • چاقوی تیز
 • نوک یکی از لبه‌های قیچی (قیچی کوچک)
 • سر یکی از لبه‌های موچین
 • گوشه تیز یک کارت محکم پلاستیکی نازک
 • گوشه تیز خط‌کش فلزی نازک
  در هر صورت بهتر است همواره روشی را انتخاب کنید که استفاده از آن به شما یا ابزارتان آسیبی وارد نکند، پس اگر احساس کردید استفاده از هریک از روش‌های فوق می‌تواند برایتان خطرآفرین باشد، از انجام دادنش صرف نظر کنید و به دنبال یک پیچ گوشتی در جعبه ابزار خود بگردید. در ادامه به نمونه ای از پیچ گوشتی های رونیکس اشاره خواهیم کرد.

  ۱٫ پیچ گوشتی تکی رونیکس مدل RH-2863: این ابزار دستی رونیکس از دسته ای پلاستیکی و سری چهارسو از جنس کروم-وانادیوم برخوردار بوده و طول آن ۲۵ سانتی متر است.
  ۲٫ ست ۷ عددی پیچ گوشتی رونیکس مدل RH-2701: این ست مجهز به ۴ عدد پیچ گوشتی دوسو و ۳ عدد پیچ گوشتی چهارسو بوده که از ابعاد مختلفی برخوردار هستند و کاربرد فراوانی در کارگاه و منزل خواهند داشت.
  ۳٫ ست پیچ گوشتی ۷ عددی رونیکس مدل RH-2906: این ست از ۳ عدد پیچ گوشتی با سری دوسو و ۴ عدد پیچ گوشتی چهارسو تشکیل شده است. نوک هر کدام از میله های قابلیت آهنربایی داشته و کاربری آسانی را فراهم می کند.
  ۴٫ پیچ گوشتی تکی رونیکس مدل RH-2767: این ابزار دارای دسته ای ارگونومیک و مجهز محل آویز است. سری این ابزار دوسو بوده و از قابلیت آهنربایی برخوردار است.
  انواع دیگری از پیچ گوشتی در وبسایت رونیکس موجود هستند که تعدادی از آنها را شما عزیزان می توانید در پایین مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک بر روی یکی از محصولات وارد صفحه مربوط به این ابزار شوید .
[add permalink=”Screw-Drivers” count=”5″ lang=”ir”]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا