دانستنی ها

پیستوله برقی ؛ عناصر مؤثر در انتخاب

استفاده از یک پیستوله برقی می‌تواند کیفیت کارتان را برای پاشیدن رنگ، لعاب، سم یا … تا حد زیادی افزایش دهد؛ اما برای اینکه میزان بهره‌وری‌تان از این دستگاه افزایش یابد، باید پیستوله مناسب کارتان را انتخاب کنید. با در نظر گرفتن موارد زیر می‌توانید متناسب‌ترین پیستوله را انتخاب کنید.

عناصر موثر در انتخاب پیستوله برقی

پیستوله برقی رونیکس مدل 1335

پیستوله برقی رونیکس مدل ۱۳۳۵

قصد اسپری چه ماده‌ای را دارید؟

اطلاعات روی بسته می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب پیستوله مناسب باشد، به طور مثال با استفاده از این اطلاعات می‌توانید بفهمید که پیستوله‌ای که قصد خریدنش را دارید دارای قابلیت رنگ پاشی HVLP است یا معمولی. از طرفی به اطلاعاتی نظیر میزان مکش، وزن، نوع تغذیه برق و اندازه نازل (نازل‌های) پیستوله هم پی خواهید برد که همگی در انتخاب یک پیستوله برقی مناسب موثرند. این در حالی است که روش بهتر، تست ماده‌ای است که قصد اسپریش را دارید؛ روشی کاربردی‌تر نسبت به اکتفا به اطلاعات اسمی روی بسته‌بندی که البته در بسیاری از موارد امکان انجام آن وجود ندارد. با این حساب برای انتخاب بهتر می‌توانید موارد زیر را ارزیابی کنید.

ماده‌ای که قصد اسپریش را دارید ساختار سنگینی مثل روی سنگین، اپوکسی، قیر زغال سنگ یا چسب دارد؟

در این صورت به احتمال زیاد به یک پیستوله برقی معمولی نیاز دارید. استفاده از این نوع پیستوله برقی به شما این اجازه را می‌دهد که با استفاده از فشار هوای زیاد بتوانید مواد مختلف را تمیز کنید. پیستوله‌های معمولی، ارزان‌تر از پیستوله برقی‌های HVLP هستند؛ که در صورت مراقبت صحیح، انتخاب خوبی خواهید داشت.

ماده مورد اسپری، تقریباً سبک وزن است؟

جنس ماده چیزی مثل رنگ‌ها، لعاب‌ها، پلی اورتان‌ها، رنگ‌های خودرو، پرایمرهای صنعتی، پوشش‌های پلاستیکی، سیلر و …است؟ این نوع مواد را می‌توانید با پیستوله برقی نوع HVLP بپاشید؛ که با استفاده از این نوع پیستوله برقی میزان هدر رفتن رنگ را به حداقل می‌رساند.

برای پاشیدن موادی با ساختار سبک وزن‌تر، می‌توانید از پیستوله برقی HVLP یا روش‌های کاربردی معمولی با قابلیت مکش استفاده کنید. موادی با ساختار سنگین‌تر به کاهش قابل ملاحظه مکش برای اسپری نیاز دارند. اگر قصد پاشیدن مواد مختلف با وزن‌های متفاوتی را دارید، باید از پیستوله برقی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهد با تعویض فیلتر هوا، از دستگاه به عنوان پیستوله معمولی یا HVLP استفاده کنید.

حجم کارتان چقدر است؟

پیستوله برقی دو کاسه رونیکس مدل RH-6426

پیستوله برقی دو کاسه رونیکس مدل RH-6426

پاسخ این سوال می‌تواند به شما کمک کند که با تنظیم مناسب نازل و فیلتر هوا، بسته به نوع ماده‌ای که قصد اسپری کردنش را دارید و همینطور حجم کار و میزان پوشش مورد نیاز، پاشش بهتری را از پیستوله برقی دریافت کنید. اگر می‌خواهید ماده سنگینی مثل زینک، اپوکسی، دود زغال سنگ یا لعاب سنگین را اسپری کنید باید نازل بزرگ‌تر (۱٫۴ الی ۱٫۸) را مورد استفاده قرار دهید. مسلم است که نازل بزرگ‌‎تر، پوشش بهتری خواهد داشت، به همین ترتیب برای مواد سبک‌تر و حجم کار کمتر، معمولاً نازل‌های کوچک‌تر مناسبند. اگر از نازل بزرگ‌تری استفاده می‌کنید به فیلتر هوای بزرگ‌تری هم نیاز دارید و به همین نسبت اگر نازل کوچکتری را استفاده می‎‌کنید باید از فیلتر هوای کوچکتری هم استفاده کنید. با رعایت موارد ذکر شده، پاششی سریع‌تر با مکش بیشتری خواهید داشت.

به طور مداوم از پیستوله برقی استفاده خواهید کرد یا فقط یک بار؟

اگر می‌خواهید به‌طور دائم از پیستوله برقی استفاده کنید، بهترین کار این است که بر خلاف کاری که عموم مردم انجام می‌دهند عمل کنید، یعنی به جای خرید یک پیستوله ارزان قیمت و تعویض مداوم آن (که با گذشت زمان هزینه زیادی را بر دوشتان می‌گذارد) هرچند گرانتر؛ اما یک پیستوله برقی با کیفیت بالاتر خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید. با این کار می‌توانید بدون اینکه در روند کار مشکلی به‌وجود بیاید و نیاز به تعویض آن باشد، برای مدت‌ها از همان پیستوله استفاده کنید.

با در نظر گرفتن این سه مورد می‌توانید بدون نیاز به تست فیزیکی یا اکتفا به اطلاعات نوشته شده بر روی دستگاه، پیستوله برقی مناسب‌تان را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا