درباره باغبانی

انواع ابزارالات باغبانی کاربردی

امروزه با توجه به علاقه افراد به گل و گیاه و پیشرفت در صنعت کشاورزی و باغبانی، استفاده از ابزارالات باغبانی علاوه بر این این صنعت در هر خانه ای نیز به چشم می‌خورد. باغبانی در بعد گسترده تر تاثیر زیادی در رشد اقتصادی دارد. انتخاب ابزار مناسب لازمه نگهداری و مراقبت از یک باغچه و گلخانه ای سالم و زیبا خواهد بود و سرعت، دقت و سهولت در کار را بهبود می بخشد. بنابراین اگر یک باغبان تازه کار و یا علاقمند به فعالیت در این حرفه هستید، نیاز است تا با انواع ابزارالات باغبانی کاربردی آشنا شوید تا در هنگام خرید این ابزار سردرگم نشوید. سوالی که باید در ابتدا از خود بپرسید این است که تا چه اندازه با انواع ابزارآلات باغبانی آشنا هستید؟ آیا اسامی آن ها را می دانید؟ برای شروع بهتر است کدام یک را خرید کنید؟

در این صورت احتمالاً داشتن لیستی از ابزار آلات باغبانی برایتان جالب و مفید خواهد بود. در ادامه می‌توانید نکاتی درباره ابزارآلات باغبانی کاربردی و لیستی از مهم‌ترین آن‌‌ها را مطالعه کنید.

ابزار

انواع ابزارالات باغبانی کاربردی

بیلچه

چه باغبان باشید، چه عاشق گل‌کاری در باغچه‌تان باشید و چه گلخانه داشته باشید در هر صورت به بیلچه نیاز دارید. با استفاده از این ابزار می‌توانید خاک را زیر و رو کنید، گودال بکنید یا شاخه و برگ‌های تیغ داری که روی خاک هستند را جابه‌جا کنید. با این اوصاف بیلچه در صدر لیست ابزار آلات باغبانی قرار می‌گیرد و هر کسی که در این حوزه فعال است به آن نیاز دارد. از دیگر کاربردهای بیلچه می‌توان به جابه‌جا کردن خاک گلدان، کاشت نهال و … اشاره کرد. نکته مهمی که درباره بیلچه وجود دارد این است که باید دسته‌هایی با رنگ روشن داشته باشند تا به راحتی در میان باغچه (خاک و شاخ و برگ) قابل تشخیص باشند.

ابزار

قیچی باغبانی

دومین مورد از لیست ابزار آلات باغبانی پر اهمیت، قیچی باغبانی است؛ که برای هرس شاخ و برگ گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از قیچی باغبانی می‌توان انواع شاخه‌ها اعم از نازک و ضخیم را به راحتی هرس کرد.

دستکش باغبانی

اگر پوست حساسی دارید باید حواستان باشد که در هنگام هرس گیاهان حتماً از دستکش استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است پوست دست‌هایتان با شاخ و برگ درختان یا خارهای آن‌ها برخورد کرده و دچار آسیب دیدگی بشود.

شن کش (چنگک)

شن کش یا چنگک از ابزارهای ضروری برای تمامی کسانی است که خانه‌هایشان حیاط دارند. چنگک‌های برگ جمع کن برای مقاصد زیادی استفاده می‌شوند و چنگک‌های نوع شن کش برای استفاده در باغ مناسب‌اند. شن کش‌ها برای جمع کردن برگ‌ها، شخم زدن خاک، تمیز کردن باغچه و پخش کردن مالچ هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیل

بیل یکی از مهم‌ترین ابزار از مجموعه ابزار آلات باغبانی است که برای حفاری و جابه‌جایی خاک باغچه استفاده می‌شود. بیل‌های معمولی عموماً وزن زیادی دارند؛ اما برخی از بیل‌ها هم هستند که از موادی با وزن کمتر ساخته شده‌اند و در عین وزن کم، کیفیت بالایی هم دارند.

بیل پارویی

گاهی اوقات لازم است که (به دلیل کمبود فضا یا …) از بیل دیگری استفاده کنیم. بیل پارویی که تیغه آن به صورت مربع شکل ساخته شده است، برای حفاری و کندن گودال‌های عمیق (برای درآوردن ریشه گیاهان بدون آسیب رسیدن به آن‌ها) مناسب است.

شیلنگ و اسپری نازل

تأمین آب گیاهان باید به نحوی باشد که هم گیاهان سیراب شوند و هم آب هدر نرود. استفاده از شیلنگ‌های معمولی می‌تواند کاربر را از این هدف دور کند؛ اما امروزه اکثر باغبانان و فعالان این حوزه شیلنگ و نازل را به جای شیلنگ معمولی در لیست ابزار آلات باغبانی جای داده‌اند. با استفاده از این ابزار کاربر می‌تواند گیاهانش را راحت‌تر و بهتر آبیاری کند.

فرقان و چرخ دستی

اگر جزو آن دسته افراد خوشبختی هستید که حیاط خانه‌شان بزرگ است و توی آن یک باغچه بزرگ دارند، حتماً باید یک فرقان یا چرخ دستی هم داشته باشید که با استفاده از آن بتوانید خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از همیشه شاخ و برگ، خاک، کود، گلدان‌ها و ابزار مختلف دیگر را جابه‌جا کنید.

شاخه زن

اگر گیاهان باغچه‌تان درخت و درختچه‌هایی با شاخه‌های ضخیم هستند، بهترین وسیله برای هرس کردن و کوتاه کردن شاخ و برگ اضافه‌شان شاخه زن است. شاخه‌زن ابزاری مشابه قیچی باغبانی است که با دسته‌های بلند و اهرمی که دارد، به شما این امکان را می‌دهد که سریع‌تر و راحت‌تر از همیشه شاخه‌های ضخیم را هرس کنید.

علف تراش

علف‌های هرز از اصلی‌ترین دشمنان باغچه‌ها هستند، به گونه‌ای که در صورت ریشه‌کن نکردنشان، می‌توانند به راحتی گیاهان و باغچه شما را نابود کنند، اما مسأله‌ای که وجود دارد این است که ریشه کن کردن علف‌های هرز کار سختی است. برای از بین بردن راحت‌تر این علف‌ها می‌توان از وسیله‌ای به نام علف تراش استفاده کرد که صرفاً برای از بین بردن علف‌های هرز طراحی و ساخته شده‌اند

چاقوی باغبانی

بسیاری از باغبانان ترجیح می‌دهند به جای استفاده از قیچی باغبانی از چاقوی باغبانی استفاده کنند. چاقوی باغبانی یکی از ابزار آلات باغبانی چندکاره است که به علت سهولت حمل و نقل و همینطور مقاوم بودنش بسیاری از افراد آن را در لیست ابزار آلات باغبانی اصلی خود قرار می‌دهند و از آن به جای بیلچه، قیچی، شاخه زن و … استفاده می‌کنند.

چنگک چنگالی

این چنگک که ساختاری مشابه چنگال دارد، با چنگک‌های بلندش این امکان را به کاربر می‌دهد که خاک را تا عمق ۳۰ سانتی‌متر زیر و رو کند.

اره باغبانی

اگر شاخه‌های درختانی که قصد هرس کردنشان را دارید خیلی ضخیم هستند، باید به‌جای شاخه زن از اره باغبانی استفاده کنید. اره باغبانی به شما کمک می‌کند که حتی درختان تنومند و دارای شاخه‌های ضخیم را هم هرس کنید.

اگر می‌خواهید تعداد ابزار آلات باغبانی تان را کاهش دهید می‌توانید برخی از کارها را با یک ابزار عمومی‌تر انجام دهید، مثلاً می‌توانید شاخه زن را از لیست ابزارآلاتتان حذف کنید و همه شاخه‌ها را فقط با ارّه ببرید؛ یا اینکه به جای چند بیل فقط یکی را انتخاب و استفاده کنید، البته گزینه دیگری هم وجود دارد؛ اینکه به جای داشتن چند چنگک، متناسب بانیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب و تهیه کنید.

ابزار

نکات مهم در انتخاب ابزارالات باغبانی

  • سایز و ابعاد مناسب: توجه به این دو مورد از مهمترین نکاتی است که باید به آن ها توجه داشته باشید. برای اینکه ابزارآلات باغبانی بهتری داشته باشید باید سایز آن‌ها را مد نظر قرار داده و ابزاری با اندازه مناسب بخرید. بیشتر ابزار آلات باغبانی به دسته‌هایی کوتاه نیاز دارند تا در حین استفاده احساس راحتی بیشتری به کاربر دست بدهد و دسته ابزار با مچ او درگیر نشود.
  • وزن و ساختار مناسب: از آنجایی که باغبانی و  کشاورزی از فعالیت هایی هستند که ممکن است مدت زمان زیادی شما را سرگرم کنند، بهتر است در حد امکان از ابزاهایی با وزن کم و ساختار ارگونومیک استفاده کنید تا در هنگام کار با آن ها احساس خستگی به شما دست ندهد و فشار کمتری به بدن شما وارد کند.

نکات نگهداری از ابزارالات باغبانی

در بخش بالا با انواع ابزارالات باغبانی کاربردی و ضروری آشنا شدید. حال می خواهیم به چند نکته در نحوه مراقبت و نگهداری از این ابزار اشاره کنیم.

  1. در هنگام خرید بهتر است تا حد ممکن ابزارالات مرغوب را انتخاب کنید.
  2. بعد از استفاده از ابزارالات به خوبی آن ها را تمیز کنید.
  3. بخش های متحرک ابزارالات را روغن کاری نمایید.
  4. قبل از شروع به کار تیغه و لبه ابزار را بررسی کرده و در صورت لزوم تیزشان کنید.
  5. برای جلوگیری از زنگ زدگی، آن ها را به دور از رطوبت قرار دهید.
    منبع: homestratosphere

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا