دانستنی هاکارهای نجاری

نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی های سری ۸۵ رونیکس

مقدمه

پیچ گوشتی شارژی از جمله ابزارآلات پرکاربرد و مهم کارگاه های مختلفی از جمله کارگاه های نجاری، کابینت سازی، مبلمان سازی و تعمیرگاه های مختلف از جمله مکانیکی ها، تعمیرات لوازم خانگی، صنایع الکترونیک و… است. این ابزار که عملکردی مشابه همان پیچ گوشتی های دستی دارد، برای بستن یا باز کردن پیچ هایی در ابعاد و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالبی که در رابطه با نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی نوشته شده و به اشتراک گذاشته می شوند به کاربران صنایع مختلف که از این ابزار استفاده می کنند، کمک می کند تا پیش از خرید، دستگاه مورد نظر خود را با ابزارآلات مشابه مورد مقایسه قرار داده و ابزاری باکیفیت و متناسب با نوع فعالیت خود انتخاب کنند.

پیچ گوشتی شارژی در دست کاربر
یک مدل پیچ گوشتی شارژی در دست کاربر

پیچ گوشتی شارژی چیست و نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی چه کمکی به ما می کند؟

پیچ گوشتی شارژی ابزاری جهت سرعت بخشیدن به روند پیچ کاری بر سطوح مختلف است که با استفاده از نیروی باتری فعالیت می کند. کاربرد گسترده این نوع پیچ گوشتی استفاده از آن‌ به صورت وسیع و در تمامی فعالیت ‌های حرفه‌ ای و حتی خانگی را گسترش داده است. این نوع پیچ گوشتی ‌ها که قابلیت باز کردن هر نوع پیچی فارغ از کوچکی و بزرگی آن را دارند، در سال های اخیر از محبوبیت بیشتری برخوردار شده ‌اند و همین موضوع برند های مختلف طراحی و تولید ابزار را بر آن داشته تا انواع مختلفی از این ابزار با ویژگی های متفاوت را تولید و به بازار ابزار جهان عرضه کنند.

اگر چه کار همه این دستگاه ها باز و بسته کردن پیچ است اما کاربرد آن ‌ها برای مصارف خانگی یا حرفه ای بر اساس توان، ظرفیت باتری، سرعت، گشتاور و… تعیین می شود تا کاربران ابزاری متناسب با فعالیت مد نظر خود خریداری کنند. این مطلب که با عنوان نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی سری ۸۵ رونیکس ارائه شده است به شما برای انتخاب پیچ گوشتی شارژی مناسبتان از میان پیچ گوشتی های سری ۸۵ رونیکس کمک خواهد کرد.

[add permalink=”cordless-screwdrivers” count=”6″ lang=”ir”]

آیا پیچ گوشتی شارژی همان دریل شارژی است؟!

موتور پیچ گوشتی های شارژی از انواع موتورهای DC بوده و ظاهر و عملکردی بسیار شبیه به دریل ها دارند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران عمومی این دو محصول را با یکدیگر اشتباه گرفته یا به غلط این دو ابزار را یکی می دانند.

پیچ گوشتی شارژی عموما ابزاری با گشتاور و سرعت پایین است که تنها برای باز و بسته کردن پیچ هایی در ابعاد و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا این دستگاه دارای امکان اتصال مته نبوده و اگر برای سوراخکاری بکار گرفته شود به سرعت آسیب دیده و عمر مفید آن کاهش می یابد. این در حالی است که دریل ها یا دریل-پیچگوشتی های شارژی ابزارآلاتی با گشتاور و سرعتی به مراتب بالاتر هستند که در درجه اول برای سوراخکاری استفاده شده و به دلیل برخورداری از کلید چپگرد/راستگرد گاها به عنوان پیچ گوشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

بستن پیچ با پیچ گوشتی شارژی
نحوه صحیح در دست گرفتن و استفاده از پیچ گوشتی شارژی

checked از دیگر تفاوت های اصلی این دو ابزار به نوع ابزارگیر آن ها نیز می توان اشاره کرد. دریل ها برای ثابت نگه داشتن مته از سه نظام با ظرفیت های مختلف استفاده می کنند اما پیچ گوشتی ها به ابزارگیر یا کولتی مجهز هستند که تنها امکان اتصال قطعات و سری های پیچ گوشتی به آنها وجود دارد.

پیچ گوشتی شارژی چه مزایایی نسبت به پیچ گوشتی برقی دارد؟

پیچ گوشتی‌ شارژی در مقایسه با پیچ گوشتی برقی معمولا‌ از ظاهر جمع و جور تر و وزن کمتری برخوردار است که این موضوع استفاده از این ابزار برای باز و بسته کردن پیچ در مکان ‌های دور از دسترس و به ویژه در شرایط عدم دسترسی به برق را بسیار راحت می ‌کند.

این دستگاه ‌ها نظر بسیاری از نجار‌ها ، کابینت سازان، مکانیک ها و به طور کلی مشاغلی که در طول روز زیاد با باز و بسته کردن پیچ سر و کار دارند را به خود جلب کرده است. عموم این نوع پیچ گوشتی ‌ها تاشو (مجهز به دسته قابل چرخش) بوده و قابل استفاده به دو صورت مستقیم و تفنگی، متناسب با راحتی کاربر و مکان مورد استفاده او هستند.

پیچ گوشتی شارژی
اتصال قطعات چوبی به یکدیگر با استفاده از پیچ گوشتی شارژی

idea (2)از پیچ گوشتی‌ های شارژی برای مصارف خانگی نیز استقبال زیادی شده است اما لازم به ذکر است که پیچ گوشتی های شارژی خودکاری، که ظاهری شبیه خودکار و یا پیچ گوشتی های معمولی کوچک دارند نیز گزینه مناسبی برای مصارف خانگی محسوب می شوند.

نقد و بررسی پیچ گوشتی های شارژی سری ۸۵ رونیکس

سری ۸۵ رونیکس مجموعه ای متشکل از پیچ گوشتی و دریل-پیچگوشتی های شارژی است که همگی از باتری هایی با ظرفیت بالا و توان و گشتاور فوق العاده برخوردار بوده و بدنه هایی سبک وزن و ارگونومیک دارند. در نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی سری ۸۵ رونیکس که امروز با شما به اشتراک گذاشته می شود، ما تنها به نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی این سری پرداخته و مزایای هر یک از پیچ گوشتی های سری ۸۵ از ابزارآلات صنعتی رونیکس را برای شما شرح خواهیم داد.

پیش از آن باید بدانید که سری ۸۵ دارای چهار مدل پیچ گوشتی شارژی است که ما به ترتیب کد محصول به بررسی پیچ گوشتی های شارژی سری ۸۵۰۰، ۸۵۰۵، ۸۵۳۰ و ۸۵۳۶ خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی ۸۵۰۰ رونیکس

پیچ گوشتی شارژی 8500 رونیکس
پیچ گوشتی شارژی مشتی ۸۵۰۰ رونیکس

پیچگوشتی شارژی مشتی ۸۵۰۰ رونیکس از یک باتری لیتیوم-یون ۳٫۶ ولتی ساخت شرکت سامسونگ کره جنوبی به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌ کند. ابزارگیر این پیچگوشتی دارای سری ۶ وجهی و ظرفیت ۱٫۴ اینچی بوده و گشتاور آن به ۳ نیوتن ‌متر می ‌رسد. کلید روشن و خاموش این دستگاه حالت گازی نداشته و با فشردن کلید، دستگاه با سرعت ۲۰۰ دور در دقیقه به چرخش در می ‌آید.این سرعت و گشتاور نیروی لازم برای پیچ کاری بر سطح انواع چوب و نئوپان با تراکم کم را به وجود می آورد و با برخورداری از حداقل وزن، کلید چپگرد/راستگرد و کلید قفل کن سرعت، حداکثر راحتی کاربر را هنگام فعالیت های طولانی مدت فراهم می آورد.

این محصول که علاوه بر صنعت نجاری در صنایع الکترونیک و برای بردهای الکترونیکی و یا در صنعت مکانیک و حتی برای مصارف عمومی بکار گرفته می شود و به دلیل برخورداری از باتری به سادگی قابل حمل و استفاده در شرایط مختلف است، در یک کیف آلومینیومی سبک وزن ارائه می شود تا امکان حمل و نقل ابزار بیش از پیش آسان شود.

pinبه علاوه از مهم ترین مزیت های این ابزار شارژی پس از جثه کوچک، قدرت مناسب و چراغ LED تعبیه شده بر سطح بدنه، به ۱۰۲ عدد از انواع سری های پیچ گوشتی در سایز ها و ابعاد مختلف که در بسته بندی و کیف آلومینیومی محصول عرضه می شوند می توان اشاره کرد.

نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی ۸۵۰۵ رونیکس

پیچ گوشتی شارژی 8505 رونیکس
پیچ گوشتی شارژی خشابی ۸۵۰۵ رونیکس

پیچگوشتی شارژی خشابی ۸۵۰۵ رونیکس که ۵۶۰ گرم وزن داشته و دارای سرعت گردش آزاد ۲۰۰ دور در دقیقه است از نظر میزان قدرت شباهت بسیاری به محصول ۸۵۰۰ داشته و باتری لیتیومی ساخت شرکت سامسونگ کره جنوبی آن نیز ولتاژی برابر ۳٫۶ ولت ایجاد می کند. تفاوت بارز این دو محصول در تعداد متعلقات و نحوه اتصال این متعلقات به ابزار است. این پیچگوشتی شارژی دارای ۱۸ سری مختلف با سایزهای متفاوت بوده و همچنین یک رابط سری پیچ گوشتی ۶ سانتی ‌متری نیز همراه این محصول و متعلقات آن ارائه می شود.

سری های این پیچگوشتی به صورت ۳ خشاب ۶ عددی عرضه شده و به ابزارگیر ۱٫۴ اینچی دستگاه متصل می شوند. قابلیت چپ گرد و راست گرد به علاوه گشتاور ۳ نیوتن متری این محصول به کاربر اجازه باز و بسته کردن پیچ ‌های مختلف در ابعاد و اندازه های گوناگون را می‌ دهد. همچنین یک عدد چراغ LED در قسمت جلوی این ابزار تعبیه شده است که با کار کردن دستگاه، روشن می ‌شود و امکان کار در محیط های تاریک و کم نور را برای کاربر فراهم می کند.

settingsاز دیگر تفاوت های پیچگوشتی های شارژی ۸۵۰۰ و ۸۵۰۵ نوع بسته بندی آنها را نیز می توان نام برد. به این جهت که ۸۵۰۵ برخلاف ۸۵۰۰ در یک کیف BMC مقاوم در برابر ضربه به جای یک کیف آلومینیومی بسته بندی شده و به بازار ابزار ارائه می شود.

نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی ۸۵۳۰ رونیکس

پیچ گوشتی شارژی 8530 رونیکس
پیچ گوشتی شارژی تاشو ۸۵۳۰ رونیکس

پیچگوشتی شارژی تاشو ۸۵۳۰ رونیکس مجهز به باتری لیتیوم ۳٫۶ ولت با ظرفیت ۱٫۵ آمپر ساعت است. این باتری توان لازم برای ایجاد سرعتی بالغ بر ۲۱۰ دور در دقیقه در موتور را به وجود می آورد. این دستگاه مجهز به نشانگر میزان شارژ باتری و شارژر با قابلیت شارژ سریع بوده و تنها به ۵۰-۶۰ دقیقه زمان برای شارژ شدن به صورت کامل نیاز دارد.

اما از مهم ترین ویژگی های این محصول می توان تجهیز با ترکمتر ۱+۱۵ حالته که دقت بالای روند کار، با تنظیم گشتاور و عدم ورود آسیب به سطح کار را به همراه دارد و قابلیت کارکرد در دو حالت مستقیم و تفنگی با استفاده از ویژگی «تاشو بودن» دستگاه را نام برد.

این محصول با حداکثر گشتاور ۵ نیوتن ‌متر به همراه یک فست شارژر و ۳۹ قطعه سر پیچگوشتی، بکس و متعلقات مربوطه در یک کیف BMC مقاوم در برابر ضربه به کاربران عرضه می ‌شود.

نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی ۸۵۳۶ رونیکس

پیچ گوشتی شارژی 8536 رونیکس
پیچ گوشتی شارژی تاشو ۸۵۳۶ رونیکس

۱۱۷ عدد از انواع سری‌ های پیچگوشتی با روکش تیتانیوم، در کیف BMC ضد ضربه، مهم ترین و بارزترین مزیت پیچگوشتی شارژی تاشو ۸۵۳۶ رونیکس نسبت به دیگر پیچگوشتی های شارژی سری ۸۵ است.

این محصول نیز انرژی مورد نیاز خود را از یک باتری ۳٫۶ ولت ساخت شرکت سامسونگ کره جنوبی تامین می کند، گشتاوری برابر ۳ نیوتن متر و سرعتی بالغ بر ۲۰۰ دور در دقیقه دارد. تجهیز این ابزار با ترکمتر ۱+۶ حالته، گشتاور محصول را مطابق با میل کاربر تنظیم کرده و علاوه بر افزایش دقت روند کار، از ورود آسیب به سطح قطعه کار و خود دستگاه جلوگیری می کند.

این پیچگوشتی دستگاهی با قابلیت کارکرد در دو حالت مستقیم و تفنگی با استفاده از ویژگی تاشو بودن و دارای بدنه ای ارگونومیک، جمع و جور و بسیار سبک با تنها ۶۰۰ گرم وزن برای حمل و جابه ‌جایی هر چه آسان ‌تر است که مجهز به دو چراغ نشانگر میزان شارژ باتری و LED جهت کار در محیط های تاریک و کم نور نیز است.

warningمهم ترین نکته ای که هنگام خرید پیچگوشتی های شارژی سری ۸۵ رونیکس باید به آن توجه کنید این است که طراحی این محصولات متناسب با فعالیت های سخت و سنگین نبوده و با توجه به سرعت و گشتاوری که در نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی سری ۸۵ رونیکس به آنها اشاره کردیم، این ابزارآلات برای پیچ کاری بر سطح برد های الکترونیکی و چوب هایی با تراکم پایین مناسب بوده و استفاده از آنها بر سطوح متراکم از عمر مفید دستگاه می کاهد و در بسیاری از موارد موجب ورود آسیب به ابزار شما می شود.

سوالات متداول

۱- تفاوت پیچ گوشتی شارژی با دریل-پیچ گوشتی شارژی چیست؟

پیچ گوشتی شارژی عموما ابزاری با گشتاور و سرعت کمتر است که تنها برای پیچ کاری مورد استفاده قرار می گیرد اما دریل-پیچ گوشتی ها از سرعت و گشتاور بیشتری برخوردار بوده و در درجه اول جهت سوراخکاری بکار گرفته می شوند.

۲- مهم ترین پارامترهایی که هنگام انتخاب یک پیچ گوشتی شارژی باید مد نظر قرار داده شوند کدام اند؟

ظرفیت باتری، گشتاور محصول و وزن و ابعاد آن از مهم ترین ویژگی هایی هستند که هنگام انتخاب یک پیچ گوشتی شارژی باید به آنها توجه کنید.

۳- آیا سری ها در دستگاه پیچ گوشتی شارژی قابل تعویض هستند؟

بله. سری ها در این نوع دستگاه قابل تعویض بوده و ممکن است همراه با خود محصول ارائه شوند یا به صورت جداگانه توسط کاربر خریداری شوند.

جمع بندی

در پایان جدولی در اختیار شما قرار گرفته که خلاصه نقد و بررسی پیچ گوشتی های شارژی سری ۸۵ رونیکس در آن قرار داده شده است. با مراجعه به این جدول به سادگی می توانید تمامی چهار مدل پیچ گوشتی سری ۸۵ را با یکدیگر مقایسه کرده و ابزار مناسب خود را از میان آنها انتخاب کنید.

 کد محصولگشتاورسرعتولتاژ باتریظرفیت ابزارگیروزننوع بسته بندیمتعلقات
۸۵۰۰۳ نیوتن متر۲۰۰ دور۳٫۶ ولت۱٫۴ اینچ۶۰۰ گرمکیف آلومینیومی۱۰۲ عدد سری پیچگوشتی
۸۵۰۵۳ نیوتن متر۲۰۰ دور۳٫۶ ولت۱٫۴ اینچ۵۶۰ گرمکیف BMC18 عدد سری پیچگوشتی به صورت خشاب و یک رابط سری پیچگوشتی ۶ سانتی‌متری
۸۵۳۰۵ نیوتن متر۲۱۰ دور۳٫۶ ولت۱٫۴ اینچ۴۲۰ گرمکیف BMC39 عدد سری پیچگوشتی، بکس و دیگر متعلقات مربوطه
۸۵۳۶۳ نیوتن متر۲۰۰ دور۳٫۶ ولت۱٫۴ اینچ۶۰۰ گرمکیف BMC117 عدد سری پیچگوشتی، بکس و دیگر متعلقات مربوطه
جدول خلاصه نقد و بررسی پیچ گوشتی های شارژی سری ۸۵ رونیکس

پس از مطالعه نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی سری ۸۵، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر یک از محصولات مرتبط با این مقاله و دیگر ابزارآلات برند رونیکس می توانید به سایت اصلی رونیکس مراجعه نموده و سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق بخش کامنت همین صفحه با کارشناسان ما به اشتراک بگذارید.

امیدواریم که نقد و بررسی پیچ گوشتی شارژی به این روش به شما کاربران و صنعتگران عزیز برای انتخاب ابزار مناسب شغلتان کمک نموده و برای افزایش سرعت روند فعالیتتان شما را یاری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا