[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
کارهای نجاری

ساخت قاشق چوبی در پنج مرحله + عکس و فیلم

با فراگیر شدن استفاده از وسایل چوبی بین مردم و حس خوب کار کردن با آن‌ها، علاقه به ساخت و ساز این وسایل افزایش پیدا کرده تا جایی که بیشتر افراد تعطیلات خود را به انجام این فعالیت‌ها اختصاص داده و با این کار تنش‌های یک هفته سخت کاری را از خود دور می‌کنند. از طرفی وسایل چوبی دست ساز می‌توانند برای کسانی که دوستشان داریم هدیه‌ی خوبی باشند. چه هدیه ای بهتر از هنر دستتان.

یکی از وسایل چوبی که هم جنبه‌ی تزئینی دارد و هم کاربردی، قاشق چوبی است. خوب است که در هر آشپزخانه‌ای یک یا چند قاشق چوبی باشد چون علاه بر اینکه رنگ و روی آشپزخانه‌ را عوض می‌کند، این وسیله  به نوعی دست راست آشپز است. می‌توان قاشق چوبی را در ظروف ادویه، شکر یا عسل قرارداد و حتی در پخت و پز، سرخ کردن پیاز و سیب‌زمینی و … استفاده کرد.

اگر شما هم در آشپزخانه‌ی خود قاشق چوبی ندارید، بهتر است دست به کار شوید و یکی از این قاشق‌های پر کاربرد را برای خودتان بسازید. قاشق چوبی هم در مقابل حرارت بالا مقاوم است و هم برای بدن ضرر ندارد و شما به راحتی می‌توانید در تمامی مراحل پخت و پز از آن‌ها استفاده کنید.

در این مقاله می‌خواهیم با مراحل ساخت قاشق چوبی آشنا شویم. به خاطر داشته باشید که با یادگرفتن فوت و فن اولیه‌ی ساخت، می‌توانید مدل‌های متفاوت قاشق در سایزهای مختلف درست کنید.

ابزار و لوازم مورد نیاز

نکته: طول، عرض و عمق چوب کاملاً به اندازه قاشق مورد نظرتان بستگی دارد. عمق چوب باید با عمق قاشق متناسب باشد. حواستان باشد که سایز مناسب چوب را انتخاب کنید.

مراحل ساخت قاشق چوبی

گام اول: کشیدن طرح و تراشیدن گودی قاشق

۱ کشیدن طرح مورد نظر بر روی چوب
نکته: ما در اینجا از چوب گردو برای ساخت قاشق استفاده کردیم. از مدل های دیگر چوب نیز می‌توان بهره برد. فقط به یاد داشته باشید که اگر هدف از ساخت این قاشق، استفاده از آن در پخت و پز است، از چوب سنجد استفاده نکنید چون این چوب سمی است و برای سلامتی ضرر دارد.

ابتدا طرح قاشق مورد نظرتان را با مداد روی چوب بکشید. سپس چوب را با گیره مخصوص به میز وصل کنید.

۲ وصل کردن چوب به میز
نکته: با یکبار تکان دادن گیره و چوب از محکم بودن گیره مطمئن شوید.

تیغ مخصوص کاسه‌تراشی را به فرز انگشتی گلوبلند وصل کرده و به وسیله آن گودی قاشق را بتراشید. برای اینکه بدانید تا چه عمقی می‌توان به تراشیدن ادامه داد، قبل از شروع کار، با مته‌ی کوچک به اندازه‌ی عمق مورد نظر چوب را سوراخ کنید. این کار باعث می‌شود که تراشیدن را تا انتهای سوراخ ادامه دهید و بیشتر از حد کفه‌ی قاشق را نازک نکنید. البته نگران نباشید، بعد از چند بار درست کردن قاشق، در این کار مهارت پیدا کرده و این مرحله را به‌ صورت چشمی و تجربی انجام خواهید داد.

۳ از فرز انگشتی برای تراشیدن گودی قاشق استفاده می‌کنیم

اگر فرز انگشتی گلوبلند در دسترس ندارید، می‌توانید برای کنده‌کاری چوب و گود کردن آن از مغار نجاری استفاده کنید. این کار کمی زمان‌بر خواهد بود اما نتیجه‌ی هر دو یکی است.

نکته: رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از شیلد، عینک و ماسک قبل از روشن کردن فرز انگشتی، برای جلوگیری از برخورد تراشه‌های چوب با چشم و صورت، ضروری است. همچنین به یاد داشته باشید که فرز را با هر دو دست نگه دارید.
۴ تراشیدن گودی قاشق با استفاده از فرز انگشتی یا مغار

تا رسیدن به عمق دلخواه به تراشیدن ادامه دهید. بعد از آن نوبت سنباده‌زدن است.

گام دوم:  سنباده زدن گودی قاشق چوبی

تیغه مخصوص کاسه تراشی را از فرز انگشتی جدا کرده و سنباده چتری را به آن وصل کنید. با استفاده از سنباده چتری، گودی قاشق را صاف و یکدست کرده و تمامی ناهمواری‌های کف قاشق را از بین ببرید. با انگشت دست، کف قاشق را چک کنید تا در صورت لمس برجستگی، آن را با سنباده چتری، صاف کنید.

۵ سنباده زدن گودی قاشق با سنباده چتری

در صورتی که به فرز انگشتی برای این کار دسترسی ندارید، می‌توانید از سنباده‌ی کاغذی برای صاف کردن کف قاشق استفاده کنید.

با اتمام این مرحله قاشق شما آماده است تا از دل تخته چوب بیرون بیاید.

گام سوم: برشکاری دور قاشق

۶ برش‌‌کاری دور قاشق

قاشق شما آماده‌ی مرحله‌ی برش است. تخته چوب را به آرامی از روی خطوط رسم شده با اره چکشی ببرید. در صورتی که اره چکشی در دسترستان نیست، با اره مویی نازک نیز می‌توان این کار را انجام داد.

گام چهارم: سنباده‌کشی و پرداخت نهایی قاشق

مهمترین مرحله‌ی ساخت قاشق، مرحله‌ی سنباده کشی و پرداخت نهایی است. با سنباده‌کشی درست، شکل اصلی قاشق شما نمایان خواهد شد.

برای اینکه کار سنباده‌کشی صاف و تمیز باشد و زمان کوتاه‌تری را صرف این کار کنید، در مقایسه با کاغذ سنباده، مینی فزر انتخاب بهتری است. دستگاه را با گیره‌ی نجاری طوری به میز متصل کنید که صفحه دیسک فرز رو به صورتتان قرارگیرد. صفحه‌ی برش را از دستگاه جدا کرده و سنباده گرد را وصل کنید.

۷ استفاده از مینی فرز برای سنباده زدن قاشق چوبی
نکته: در این مرحله استفاده از دستکش ایمنی ضروریست زیرا احتمال برخورد دست با صفحه سنباده وجود دارد.

تمامی قسمت های برجسته‌ی اطراف، پشت و دسته‌ی قاشق را سنباده بکشید تا شکل قاشق، کاملاً مشخص شود.

 چنانچه مینی فرز در دسترس نبود، می‌توان از همان کاغذ سنباده استفاده کرد.

۸ سنباده زدن قاشق چوبی

گام پنجم: روغن زدن و جلا دادن

مرحله‌ی آخر کار، روغن کاری است. این کار را می توانید با کمی روغن و دستمال انجام دهید. اگر قاشق تزئینی می‌سازید و قصد استفاده از آن را در آشپزی ندارید، می‌توانید آن را رنگ کرده و یا از روغن جلا استفاده کنید. اما اگر قاشق شما با مواد خوراکی در تماس است، تنها کافی است با کمی روغن زیتون و یا روغن آفتابگردان آن را چرب کرده تا از این طریق سلامت افراد هنگام استفاده حفظ شود.

قاشق چوبی شما آماده است.   

۹ قاشق چوبی دست‌سازآماده شده
نکته‌ی پایانی ساختن انواع وسایل و لوازم ساده و کاربردی با استفاده از ابزارآلاتی که در دسترس دارید، یکی از بهترین ایده هاست. شما می‌توانید با هدیه دادن وسایل دست ساز خود به کسانی که دوستشان دارید، آن‌ها را خوشحال کنید و یا حتی می‌توانید با تولید انبوه این وسیله، کسب درآمدی داشته باشید و در اقتصاد خانواده سهیم باشید.

با دیدن فیلم “ساخت قاشق چوبی”  تمامی مراحل ساخت را بصورت تصویری تماشا کنید:

استادکار: نسرین جلال‌وند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا