دانستنی ها

جاشمعی های چوبی، بهترین گزینه برای دکوراسیون مینیمال + ویدیو و تصاویر

با رونق یافتن استفاده از وسایل چوبی تزئینی، ساخت انواع جاشمعی بین علاقه‌مندان این حوزه بیشتر از پیش شده است. جاشمعی و شمع از اهمیت زیادی در تزئین و دکور فضای داخلی منزل شما دارد و با استفاده از آن‌ می‌توانید فضای ساده خانه‌ی خود را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل کنید. ایده‌های بسیار خلاقانه‌ای برای ساخت انواع جاشمعی دست‌ساز و زیبا وجود دارد که تنها با داشتن وسایلی ارزان و دردسترس می توان آن‌ها را تهیه کرد.

در ادامه همراه ما باشید تا شما را با ساخت یکی از انواع جاشمعی‌های چوبی آشنا کنیم.

ابزار و وسایل مورد نیاز:

  • چوب
  • خط‌کش و خودکار
  • فارسی‌بر/ اره باغبانی
  • مینی‌فرز دیمردار
  • دریل و مته گازور ۳۸
  • سنباده گرد ۱۱۵ میلی‌متر با نمره زبری ۴۰ تا ۶۰
  • سنباده لرزان با زبری ۱۲۰
  • رنگ شاپان

مراحل ساخت:

 گام اول: انتخاب چوب مناسب

برای ساخت جاشمعی های چوبی در سایزهای مختلف به جنس و همچنین اندازه مناسب چوب نیاز داریم. ما برای ساخت این جاشمعی زیبا از چوب نراد به ابعاد ۷ در ۷۰ سانتی‌متر استفاده می‌کنیم.

برای شروع کار، طول چوب را، با استفاده از خطکش و خودکار،  به اندازه های مختلف تقسیم کنید و قد جا شمعی های مورد نظرتان را علامت بزنید.

گام دوم: برش چوب

در این مرحله با استفاده از دستگاه فارسی‌بر، از روی خط های کشیده شده بر روی چوب، آن را برش دهید.

نکته: در هنگام استفاده از دستگاه فارسی‌بر، به یاد داشته باشید که حتماً نکات ایمنی را رعایت کرده تا از بروز حوادث جلوگیری کنید. پوشیدن دستکش، شیلد و یا عینک ایمنی توصیه می‌شود.

اگر دستگاه فارسی‌بر در دسترستان نبود، می توانید این کار را، با صرف کمی انرژی و زمان بیشتر، به‌وسیله‌ی اره باغبانی انجام دهید.

گام سوم: مرکزیابی مقطع چوب

برای اینکه محل دقیق قرارگفتن شمع بر روی مقطع چوب مشخص شود، با استفاده از خط‌کش و خودکار مرکز کار را علامت بزنید.

گام چهارم: مهارکردن چوب

قبل از آنکه بخواهیم سوراخ‌کردن مرکز چوب را شروع کنیم، می بایست قطعه کار را با استفاده از گیره نجاری به میز کار مهار کنید و مطمئن شوید که قطعه کار شما به میز کاملاً محکم شده است. با تکان دادن چوب از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

گام پنجم: سوراخ کردن جای قرارگرفتن شمع

مته گازور ۳۸ را به دستگاه دریل وصل کرده و و به کمک آن سوراخی به اندازه قرارگرفتن شمع وارمر بر روی مقطع چوب ایجاد کنید.

گام ششم: آماده کردن سنباده

مینی فرز دیمردار را روی درجه‌ی سه قرار دهید و بر روی آن سنباده ۱۱۵ میلی‌متری با نمره زبری ۴۰ تا ۶۰ وصل می‌کنیم.

نکته: می توانید با استفاده از گیره نجاری، دستگاه مینی فرز را به میز کار محکم کنید تا از صدمات احتمالی و حرکت دستگاه جلوگیری کنید و بتوانید با هر دو دست، کار سنباده زدن را ادامه دهید.

گام هفتم: فرم دادن جاشمعی

مینی فرز را روشن کرده و شروع به سنباده زدن گوشه های کار کنید و آن را به فرم دلخواه سنباده بزنید. کار سنباده زدن را تا رسیدن به فرم دلخواه ادامه دهید.

گام هشتم: صیغل دادن

در این مرحله کاغذ سنباده با نمره زبری ۱۲۰ را به سنباده لرزان وصل کرده و با استفاده از آن تمامی سطح کار را صیغل می‌دهیم تا عیوب و ایرادهای سطح از بین برود.

چنانچه سنباده لرزان در دسترستان نبود، می توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید.

گام نهم: رنگ آمیزی

رنگ شاپان را به غلظت دلخواه برسانید ( این کار را می‌توانید با اضافه کردن مقداری تینر، نفت، گازوئیل و یا بنزین به شاپان انجام دهید) و با استفاده از تکه پارچه‌ی نخی تمام سطح جاشمعی را رنگ کنید.

کلام آخر

برای ساختن انواع جاشمعی های زیبا، ایده های جذاب و خلاقانه زیادی وجود دارد که استفاده از آنها در دکوراسیون منزل، فوق العاده زیبا و چشم نواز خواهد بود. از هر لحاظ بکار بردن شمع گزینه‌ی مناسبی برای تزئین خانه است چرا که علاوه بر زیبایی، می تواند حس خوب آرامش و گرمی در خانه‌ی شما ایجاد کند.

با دیدن فیلم “ساخت جاشمعی چوبی”  تمامی مراحل ساخت را بصورت تصویری تماشا کنید:

استادکار: کیانوش زمانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا