[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

چگونه با ساده ترین روش جعبه چوبی بسازیم!

جعبه‌های چوبی از پر کاربرد‌ترین وسیله‌هایی هستند که هم جنبه تزیینی دارند و هم می‌توان از آن‌ها برای نظم بخشیدن به ابزار و لوازم شخصی استفاده کرد. ساخت این جعبه‌ها کار بسیار ساده ایست و یکی از تفریحات هر دوستدار چوب به حساب می‌آید.

از نگاه دیگر، با فراگیر شدن بازارهای مجازی و رونق فروش وسایل دست‌ساز، استقبال علاقه‌مندان به ساخت وسایل ساده بیشتر شده تا بتوانند با ورود به این بازار در کنار سایر رقبا جایی برای خود داشته باشند.

اگر شما هم از آن دسته علاقه‌مندانی هستید که می‌خواهید، با انجام فعالیت‌های ساده و با سرمایه معقول و حتی کم، ایده‌های خلاقانه خود را محقق کنید، ساخت جعبه های چوبی زیبا در سایزهای مختلف، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

لوازم مورد نیاز برای ساخت جعبه‌ی چوبی
لوازم مورد نیاز برای ساخت جعبه‌ی چوبی

در این مقاله با ما همراه باشید تا ساخت گام به گام جعبه چوبی را ببینیم و با سادگی کار آشنا شویم. 

پروژه DIY و یا خودت‌بساز به پروژه هایی گفته می‌شود که علاقه‌مندان به ساخت و ساز خودشان دست به ابزار می‌شوند و وسایل مورد نیازشان را، تا حد امکان، می‌سازند. شما هم می‌توانید پس از خواندن این مقاله و تماشای ویدیو ساخت جعبه چوبی که لینک آن در انتهای مقاله گذاشته شده است، یکی از این وسایل ساده و کاربردی را بسازید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت جعبه چوبی

 • چوب به قطر:

۱٫۵*۵ سانتی‌متر

۲*۶ سانتی‌متر

۲*۴ سانتی‌متر

۱*۱ سانتی‌متر

 • تخته سه لایی ۲۰*۳۰ سانتی‌متر
 • شیشه ۲ میلی‌متر  20*15 سانتی‌متر
 • چسب چوب
 • میخ‌کوب ( میخ و چکش)
 • سنباده لرزان ( ورق سنباده)
 • خمیر بتونه (مل و سیریش)
 • رنگ گیاهی فندوقی   
 • لولای کوچک ۲ عدد
 • پایه ۴ عدد
 • نگهدارنده شیشه ۶ عدد
 • قفل جعبه ۱ عدد

ما برای ساخت این جعبه از چوب نراد استفاده می‌‎کنیم اما این بدان معنی نیست که از سایر مدل‌های چوب نمی‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید از هر چوبی که در دسترس دارید با توجه به سایز و اندازه جعبه مورد نظرتان بهره ببرید. اندازه جعبه که تصمیم داریم در این مقاله با هم بسازیم ۲۰*۳۰ سانتی‌متر می‌باشد.

ساخت بدنه جعبه چوبی

برای شروع، از قطعه چوب‌هایی به قطر ۲*۶ سانتی‌متر استفاده می‌کنیم. با استفاده از دستگاه فارسی‌بر دو قطعه ۲۰ سانتی‌‌متری و دو قطعه ۳۰ سانتی‌متری برش می‌زنیم. حواسمان باشد که لبه چوب‌ها با زاویه ۴۵ درجه برش خورده باشد. برای این کار دستگاه فارسی‌بر را بر روی برش ۴۵ درجه تنظیم کرده و برش می‌زنیم.

این قطعه چوب‌ها،  بدنه‌ی جعبه ما را شکل خواهد داد. اگر به دستگاه فارسی‌بر دسترسی ندارید می توانید از اره چوب استفاده کنید. برای ایجاد زاویه ۴۵ درجه از نقاله استفاده کنید. مرکز نقاله را بر روی لبه انتهایی چوب قرار دهید و با مداد زاویه‌ ۴۵ درجه را علامت زده، سپس با اره به آرامی برش دهید.

آماده سازی چوب ها برای ساختن بدنه‌ی جعبه چوبی
آماده سازی چوب ها برای ساختن بدنه‌ی جعبه چوبی

نکته مهم: هنگام کار با دستگاه فارسی‌بر رعایت نکات ایمنی مانند پوشیدن دستکش و عینک ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار است. شما با این کار از وقوع خطرات احتمالی پیشگیری می‌کنید.

به کمک چسب چوب، قطعات برش خورده را به یکدیگر می‌‌چسبانیم و با میخکوب و یا میخ و چکش گوشه‌های کار را محکم می کنیم.

نوبت به ساخت کف جعبه می‌رسد؛ بدنه آماده شده را روی تخته سه لایی قرار می‌دهیم، مداد را برداشته و دورتا دور کار را خط‌کشی می‌کنیم و با اره عمود‌ بر و یا اره دستی شروع به بریدن آن می‌کنیم. کف جعبه را نیز به بدنه میخ کنید. با سنباده لرزان و یا کاغذ سنباده تمام سطح کار را سنباده کنید تا صاف و یک‌دست شود.

 نصب کردن کف جعبه‌ چوبی
 نصب کردن کف جعبه‌ی چوبی

دقت کنید زمانی که از اره عمود‌بر استفاده می‌کنید حتما از وسایل ایمنی فردی استفاده کنید و پیش از روشن کردن دستگاه مراقب باشید تا تیغه با سطح کار برخورد نداشته باشد و تمامی موانع زیر و روی چوب جدا شده باشد تا هنگام کار به تیغه برخورد نکند.

ساخت درب جعبه چوبی

برای ساخت درب جعبه چوبی از قطعات ۲*۴ سانتی‌متر چوب استفاده می‌کنیم. مراحل ساخت درب جعبه کاملاً شبیه ساخت قاب چوبی است. برای ساخت آن شما به دو قطعه چوب ۲۰ سانتی‌متری و دو قطعه ۳۰ سانتی‌متری نیاز دارید. بعد از برش، آنها را با چسب چوب و میخ به یکدیگر وصل کنید.

درب جعبه‌ چوبی
درب جعبه‌ی چوبی

برای اینکه درب جعبه توانایی تحمل وزن شیشه را داشته باشد، نیاز به زهوار داریم که با استفاده از قطعه چوب‌های ۱*۱، اقدام به برش و نصب آن می‌کنیم. اندازه برش ها می‌بایست برابر با اندازه دیواره داخلی درب جعبه، یعنی محل قرارگرفتن شیشه باشد. پس از بریدن چوب ها به اندازه مشخص شده، با استفاده از چسب چوب و میخ یا میخکوب اقدام به نصب آن می‌کنیم.

نصب زهوار برای نگهداری شیشه
نصب زهوار برای نگهداری شیشه

حال برای صاف و صیقلی‌تر شدن کار، با استفاده از سنباده لرزان و یا کاغذ سنباده درب جعبه را سنباده می‌کشیم.        

درب جعبه و بدنه آن آماده است. وقت آن رسیده که با استفاده از بتونه قسمت های ناصاف و محل اتصالات را بتونه‌گیری کنیم. برای درست کردن بتونه به پودر مل و سیریش نیاز داریم که به نسبت ۶ به ۱ با مقداری آب با هم مخلوط میکنیم تا خمیر یکدستی به دست آید.

بتونه کاری محل میخ ها و درزها
بتونه کاری محل میخ ها و درزها

اگر قصد رنگ کردن جعبه‌تان را دارید، فراموش نکنید که مقداری از رنگ دلخواهتان را به خمیر بتونه اضافه کنید تا بتونه نیز با بدنه جعبه هم‌رنگ باشد. تمامی نقاط میخ کاری شده و تمامی درزها را بتونه کاری می‌کنیم. برای انجام دادن این کار می‌توانید از لیسه کمک بگیرید. دقت کنید که سطح کار صاف باشد و بتونه اضافی به آن نچسبیده باشد.

باید اجازه بدهیم تا بتونه کاملاً خشک شود، پس از این فرصت استفاده می‌کنیم و دیواره های تقسیم و یا دیوایدرهای جعبه را می‌سازیم.

با خط‌کش طول و عرض داخلی جعبه را اندازه‌گیری می‌کنیم. اندازه‌های مورد نظر را بر روی قطعه چوب۱٫۵*۵ علامت زده و با استفاده از دستگاه فارسی‌بر و یا اره دستی آن‌ها را برش می زنیم و برای اطمینان از صحت اندازه‌ها، قطعه چوب‌های بریده شده را‌هاها  خنسزخن داخل جعبه قرار می‌دهیم تا کوتاه یا بلند نباشد. سپس دیواره های تقسیم را از جعبه بیرون آورده و با استفاده از میخکوب و یا میخ و چکش آنها را به هم متصل می‌کنیم.

درست کردن دیواره های داخلی جعبه
درست کردن دیواره های داخلی جعبه

با آماده شدن دیواره های تقسیم، بتونه نیز خشک شده و لازم است یکبار دیگر سنباده کشی شود تا از صاف و یکدست بودن سطح جعبه چوبی اطمینان حاصل کنیم.

آخرین گام: نصب لولا ها و رنگ کردن جعبه چوبی

لولا را برداشته و درز وسط آن را روی درز بین درب و بدنه قرار می‌دهیم و به کمک پیچ و پیچ‌گوشتی لولا را به بدنه‌ی جعبه وصل می‌کنیم. برای اتصال درب به بدنه دست نگه دارید، هنوز با درب جعبه کار داریم.

توجه: به کمک خط‌کش لولاها را به یک فاصله از قسمت بیرونی جعبه نصب کنید تا با هم قرینه‌ باشند.

نصب کردن لولاها
نصب کردن لولاها

درب جعبه را برگردانده و از قسمت داخلی نگهدارنده های شیشه را وصل می‌‌کنیم، حالا شیشه را اندازه کرده، برش داده و  در گوشه ای قرار می دهیم تا نوبت به نصب کردن آن برسد.

نصب گیره‌های نگهدارنده شیشه
نصب گیره‌های نگهدارنده شیشه
یادمان باشد که قبل از قراردادن شیشه ها در قاب، بوسیله‌ی کاغذ سنباده، تیزی لبه‌های آن را بگیرید.
سنباده زدن لبه های شیشه
سنباده زدن لبه های شیشه

درب جعبه را بر روی بدنه قرار دهید و لولا را به آن وصل کنید.

حالا با خط‌کش طول جعبه را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و محل نصب قفل جعبه را علامت بزنید. با نصب فقل و پایه ها کار ساخت جعبه‌ی ما تقریباً تمام است.

آخرین مرحله، رنگ کردن جعبه می‌باشد. اگر قصد دارید از جعبه برای قراردادن مواد خوراکی استفاده کنید، بهتر است برای رنگ کردن آن، از رنگ‌های خوراکی استفاده کنید. یک تکه ابر را به رنگ آغشته کنید و به کمک آن تمام جعبه را رنگ کنید.

رنگ‌کاری جعبه چوبی
رنگ‌کاری جعبه چوبی

در نهایت شیشه درب چوبی را در جای خودش قرار می‌دهیم.

جعبه‌ی چوبی شما آماده است.

حالا وقت آن رسیده که با نوشیدن یک چای گرم و نبات شیرین لذت ساخت این جعبه را دوچندان کنید. 

جعبه‌ اماده شده
جعبه‌ اماده شده

جمع‌بندی

همیشه در ذهن داشته باشید که با ساده‎‌ترین وسایل و ابزارآلات می‌توانید استعداد و توانایی های خود را شکوفا کنید. پس عزم خود را جزم کرده و شروع به ساخت ایده های خلاقانه خود کنید.  

اگر علاقه مندید در ساخت دیگر وسایل همراه ما باشید و تجربه های شگفت انگیز دیگری از پروژه های خودت بساز و یا خودت انجام بده داشته باشید به سایت رونیکس مگ مراجعه کنید.

با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید فیلم کامل ساخت جعبه چوبی را تماشا کنید:

سوالات متداول

چطور قاب چوبی درست کنیم؟
همانطور که در مقاله خواندیم، پایه‌ی ساخت درب جعبه چوبی، قاب چوبی است. برای تهیه‌ی یک قاب عکس ۲۰*۳۰ سانتی‌متری، شما می‌توانید با استفاده از یک شاخه چوب ۲*۴ سانتی،‌ دو برش ۲۰ سانتی‌متری و دو برش ۳۰ سانتی‌متری که لبه های آن‌ها را با زاویه‌ی ۴۵ درجه برش زده‌اید تهیه کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه فارسی‌بر و یا اره دستی استفاده کنید.
برش‌ها را بصورت عمود بر هم قرارداده و حواستان جمع باشد که زاویه‌ی بین اضلاع ۹۰ درجه باشد. به کمک چسب چوب برش ها را به یکدیگر می‌چسبانیم. کمی صبر می‌کنیم تا چسب خشک شود. سپس با استفاده از میخکوب بادی و یا میخ و چکش اضلاع را به یکدیگر محکم می‌کنیم.
از شاخه چوب ۱*۱ سانتی‌متری برای درست کردن زهوارهایی مطابق آنچه در مقاله گفته شد، استفاده می کنیم و برش های زهوار را به قسمت داخلی قاب می‌چسبانیم تا بدین صورت قاب تحمل وزن شیشه را داشته باشد. با استفاده از ابر و رنگ قاب را رنگ کرده و از پشت قاب نگهدارنده های شیشه را نصب کنید. برای آویختن قاب به دیوار، از بست دیواری موجود در بازار استفاده می‌کنیم. حالا می توانید شیشه و عکس مورد علاقه‌ی خود را داخل قاب قرار دهید و آن را به دیوار آویزان کنید. 

          

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا