[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

راهنمای جامع مونتاژ دوچرخه در ۵ مرحله +تصویر و ویدیو

در ابتدا بهتر است بدانیم که انجام هرکاری با ابزار مناسب بسیار آسان‌تر خواهد بود. برای مونتاژ دوچرخه، تعمیر و نگهداری دوچرخه، نیازی به مجموعه وسیعی از ابزارهای تخصصی دوچرخه ندارید. اکثر کارهای ضروری را می‌توان با چند ابزار استاندارد با کیفیت انجام داد. اگر تا به حال تجربه کار با ابزار را نداشته‌اید، نگران نباشید. ما در این مقاله، گام به گام همراه شما هستیم.

مهم‌ترین ابزاری که برای مونتاژ و تعمیر هرنوع دوچرخه ای به آن نیاز دارید، آچار آلن چاقویی، شامل آچارهای چهار، پنج و شش میلیمتری است. همچنین به یک آچار فرانسه یا یک آچار یک سر تخت ۱۵ میلی‌متری، یک قیچی، سیم چین و یک تلمبه دوچرخه نیاز خواهید داشت.

اگر قصد مونتاژ دوچرخه کوهستان را دارید، باید یک پمپ دوشاخ نیز داشته باشید..

اگر دوچرخه‌های مخصوص بچه‌ها را مونتاژ می‌کنید، داشتن یک آچار یک سر تخت ۱۳ و ۱۷ میلی‌متری نیز مناسب است.

ابزار مورد نیاز برای مونتاژ دوچرخه
ابزار مورد نیاز برای مونتاژ دوچرخه

۱- ابزار مورد نیاز برای مونتاژ دوچرخه

اولین قدم، بیرون آوردن دوچرخه از جعبه است. تمام فوم و بسته‌بندی‌ها را از دوچرخه جدا کنید.
 هنگام جدا کردن فوم و بسته‌بندی دوچرخه، مراقب باشید که کابل‌ها را قطع نکنید و مطمئن شوید که تمام جعبه را بررسی کرده و چیزی را داخل جعبه جا نگذاشته‌اید.
محافظ‌های پلاستیکی را از چرخ جدا می‌کنیم.  دقت کنید که صفحه دیسک را با انگشتان خود لمس نکنید. زیرا چربی موجود روی پوست شما می‌تواند صفحه دیسک را آلوده کرده و منجر به سر و صدای زیاد یا کاهش عملکرد ترمز شود.

صفحه دیسک دوچرخه
صفحه دیسک دوچرخه

۲- نصب فرمان دوچرخه در کمترین زمان

فرمان دوچرخه را باید در جهت درست روی دوشاخ دوچرخه نصب کرد. کرپی قطعه‌ای است که عمل اتصال فرمان و دوشاخ دوچرخه را انجام می‌دهد. قبل از نصب فرمان باید از قرار گرفتن کرپی و دوشاخ در جهت صحیح اطمینان حاصل کنیم. کرپی در قسمت جلوی دوچرخه قرار می‌گیرد و کالیپرهای دیسک ترمز نیز در پشت دوشاخ قرار دارند. توجه داشته باشید که کابل‌های ترمز پیچ نخورده باشند زیرا در این صورت هنگام ترمز گرفتن دچار مشکل خواهید شد. ترمزها در جلوی دو شاخ قرار می‌گیرند.

صفحه‌ جلوی ‌کرپی(faceplate)  را باز کنید.  فرمان را در کرپی قرار دهید و صفحه‌ای را که پیشتر برداشته بودید، روی دسته فرمان قرار داده و پیچ‌های آن را سفت کنید. هیچ پیچی را تا انتها سفت نکنید؛ این موضوع باعث آسیب دیدن پیچ و مهره‌های روی کرپی می‌شود.

سفت کردن صفحه جلوی کرپی Faceplate))
سفت کردن صفحه جلویی کرپی (faceplate)
حالت قرارگیری صحیح faceplate
حالت قرارگیری صحیح faceplate

۳- نصب پایه (لوله) زین دوچرخه به زبان ساده

 برای نصب لوله زین، ابتدا بست زین را باز کنید.

 چند سانتی‌متر از پایین لوله‌ زین را به مقداری گریس آغشته کنید. اگر فریم دوچرخه شما کربنی است باید به جای گریس از خمیر فیبر کربن استفاده کنید. بعد از این کار لوله‌ زین به آسانی در فریم جا می‌گیرد. معمولا روی لوله‌ زین نوشته‌ای با عنوان ” Min Insert” وجود دارد که نشانگر حداقل میزانی است که لوله باید داخل فریم جا برود. بعد از گذاشتن لوله در فریم، بست را به سمت فریم ببندید. برای محکم کردن لوله‌ زین در فریم از آچار آلن استفاده کنید.

در این روش، آچار را تا زمانی بپیچانید که رد آن روی کف دستتان باقی بماند. روش دیگری برای چفت کردن پایه‌ زین، استفاده از آچار ترکمتر است. برای این کار، آچار ترکمتر را بر اساس میزان نیوتن متر درج شده روی لوله‌ زین، تنظیم کنید.

چرب کردن داخل فریم دوچرخه
چرب کردن داخل فریم دوچرخه
نشانگر حداقل میزانی که لوله زین، داخل فریم می‌رود
نشانگر حداقل میزانی که لوله زین، داخل فریم می‌رود

۴- نصب چرخ جلو به آسان‌ترین روش ممکن

برای نصب چرخ جلو (Front wheel installation) ابتدا دوچرخه را برعکس، به طوری که چرخ‌ها رو به بالا باشند، روی زمین قرار دهید. سپس چرخ جلو را داخل دوشاخ قرار دهید. حالا باید توپی، بخشی که رکاب‌های دوچرخه دو طرف آن نصب می‌شوند، را نصب کنید. اگر پیچ توپی دوچرخه‌ شما از نوع ساده است برای نصب آن تنها کافیست پیچ را به صورت مستقیم از داخل توپی چرخ عبور دهید و در نهایت آن‌را در دو طرف شاخ پیچ کنید.

اما اگر پیچ توپی از نوع ضامن دار است؛ پیچ و یک فنر را بردارید و توپی را از سمت دیسک دوچرخه وارد کنید و سپس از سمت دیگر ابتدا فنر را وارد کنید و سپس پیچ را سفت کنید. در مرحله بعد باید ترمز دیسکی را داخل کالیپر قرار دهید. سپس پیچ سمت راست را سفت کنید تا ضامن محکم شود.

توپی دوچرخه جهت نصب چرخ جلو
توپی دوچرخه جهت نصب چرخ جلو
نصب توپی در چرخ جلو
نصب توپی در چرخ جلو
قرارگیری روتور ترمز در جای مناسب
قرارگیری روتور ترمز در جای مناسب

۵- نصب رکاب‌ها/ Pedals installation

شیارهایی روی مهره‌های رکاب دوچرخه وجود دارد که در جهت‌های مختلف قرار گرفته و باید در سمت خاصی از دوچرخه حرکت کنند. رکاب چپ زیر پای چپ شما و رکاب سمت راست زیر پای راست شما قرار می‌گیرد.  پدال سمت چپ ابتدا با دست در خلاف جهت عقربه‌های ساعت تنظیم شده، سپس از آچار یک سر تخت استفاده کرده و آن را محکم می‌کنیم.

رکاب سمت راست، مخالف رکاب سمت چپ، در جهت عقربه‌های ساعت تظیم می‌شود و در نهایت با آچار ۱۵ میلیمتری یک سر تخت محکم می‌شود.

نصب رکاب دوچرخه
نصب رکاب دوچرخه
دوچرخه مونتاژ شده
دوچرخه مونتاژ شده

جمع‌بندی

با شناخت ابزار مناسب هر کاری، انجام آن آسان‌تر خواهد بود. اگر دوچرخه سواری را به تازگی شروع کرده‌اید، باید در نظر داشته باشید که تعمیر و نگهداری مناسب از دوچرخه امری ضروری است و بدون نیاز به دانش ابزاری گسترده هم می‌توان به راحتی بسیاری از مشکلات دوچرخه را برطرف نمود یا از آن جلوگیری و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرد. برای مطالعه‌ مقالات بیشتر در این باره به مجله‌رونیکس سر بزنید.

محصولات مرتبط

[add permalink=”Hand-Tools” count=”9″ lang=”ir”]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا