[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

روز کار و کارگر گرامی باد

کار و کارگر از نگاه تاریخ

مهمترین قدم انسان برداشتن شاخه ای از زمین به هدف ساخت اولین ابزار بود و از این  راه دریچه‌ای نو به دنیای جدید گشود. وی آموخت که چطور با عناصر طبیعت همراه شود تا از این طریق بتواند پیروز نبرد بقا باشد.

انسان، در مقایسه با سایر جانداران، علاوه بر تلاش برای یافتن غذا، با بکارگیری ابزار، زمینه‌ی مقابله با خطراتی که او را تهدید می‌کرد فراهم کرد، که این خود عامل برتری انسان نسبت به سایر جانداران شد. با گذشت زمان، دوره‌های متنوع زندگی و حیات، با کار، رونمایی شد.

او برای رفع تمام نیازهای زندگی شهری و روستایی، فنون مختلفی آموخت و با گسترش آن ها، شغل های متعدد پدید آمدند.

کارگران و مشاغل متعدد

با کسب مهارت در یک شغل، سطوح مختلف کاری پدیدار شدند. مشاغلی مانند کشاورزی، نجاری، بنایی و …. ثمره‌‌ی همان دوران است. همین تاریخچه‌ی کوتاه نشان دهنده‌ی اهمیت حضور کارگران در شکل‌گیری تمدن بشریست و بشر امروز راحتی و آسایش خود را مدیون تلاش زنان و مردانی است که در طول تاریخ برای تامین آسایش بشر، در برابر سختی ها و مشکلات، خود را به ابزار های مختلف مجهز کرده و به سوی رفع نیازهای مردم تاختند.

کارگران، بازیگران نقش اول صنایع مختلف

اهمیت این مشاغل در زندگی امروزه بشر به قدری است که حذف و یا نبود هر کدام از آن‌ها غیر قابل تصور می‌باشد. فکر کنید زندگی بدون حضور کارگران ساختمانی، کارگران تیشه به دستی که نه‌تنها سرپناهی برای ماندن و پناه گرفتن از باد و باران، سرما و گرما برایمان ساختند، بلکه با خلق سازه های ماندگار و فراموش‌نشدنی در طول تاریخ مانند اهرام مصر، پرسپولیس، دیوار چین و هزاران سازه‌ی دیگر، زمینه‌ی تحقیق دانشمندان و محققان تاریخی را فراهم کرده تا با مطالعه بر روی هنر دست کارگران آن دوارن، با نحوه‌ی زندگی مردم آن روزگار آشنا شوند.

آیا زندگی بدون تلاش کارگرانی که بر روی زمین های کشاورزی، داس به دست در زیر تیغه آفتاب کار می‌کنند و یا کارگران دامداری ها و مرغداری‌ها امکان داشت؟

زندگی بدون حضور کارگران شهرداری که با تلاش شبانه روزی خود پاکیزگی را برایمان به ارمغان می آورند امکان نداشت. آن‌ها با جمع آوری برگ ها و زباله ها، حس لذت بردن از هوای زیبای بهاری، بوییدن عطر گل‌ها و گیاهان و… را به ما هدیه می‌دهند. در غیر این صورت آنچه نصیبمان می‌شد، بوی تعفن و صدای وزوز مگس ها و پشه ها و به طبع شیوع بیماری‌های مختلف بود.

اگر دستان پرتوان  شاگرد مکانیک ها نبود چگونه می‌توانستیم بدون نگرانی با وسیله شخصی، قطار، هواپیما، اتوبوس و… به مسافرت برویم. آن‌ها هستند که با در دست گرفتن آچار و پیچگوشتی و با دانش فنی و تجربه‌ی خودشان، سفری بدور از استرس مشکلات فنی برایمان می‌سازند.

بدون وجود کارگران راه‌سازی که با تلاش شبانه‌روزی خود امکان جابجایی و حمل‌ و‌ نقل زمینی را برایمان فراهم کردند نمی‌توانستیم به راحتی امروزه از شهری به شهر دیگر سفر کنیم و از مناظر زیبای جاده لذت ببریم.

به نظرتان زندگی بدون حضور کارگران کارخانه های نساجی که با هنر دستان خود حافظ جسم ما در برابر  گرما و سرما شده، چطور بود؟

روز کارگر مبارک
روز کارگر مبارک

بزرگداشت مقام کارگران

بسیارند مشاغلی که به نوعی زندگی ما را تحت تاثیر خود قرارداده و آرامش و پیشرفت ما به وجود آن‌ها پیوند خورده است و از همین رو، ما زندگی خود را مدیون تلاش تمامی کارگران زحمت‌کش هستیم. آنها با تلاش بی منت خود زمینه‌ی پیشرفت ما و جامعه را فراهم کرده و وجود خود را پله‌ی ترقی و رشدمان کردند.

ما خرسندیم و افتخار می‌کنیم که شغل و حرفه‌مان، وظیفه‌ی تولید ابزاری با کیفیت را، پیشه راه خود ساخته تا با قراردادن آن در اختیار کارگران دنیا بتوانیم سهم کوچکی در جبران زحمات بی‌منت این افراد داشته باشیم و فراموش نمی‌کنیم که چرخه مالی سازمانمان از دستان کارگران دنیاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا