[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

همه چیز درباره دستگاه جوش اینورتر و ویژگی های آن

جوشکاری رایج ترین روش اتصال دائمی قطعات فلزی است که با ذوب کردن قطعات فلزی با حرارت بالا، می‌توانیم یک اتصال دائمی ایجاد کنیم. از جوشکاری به دلیل استحکام آن برای اتصال تیرهای ساختمان‌سازی، پل‌ها، صنایع مختلف مانند راه‌آهن، کشتی‌سازی، اتوموبیل‌سازی و بسیاری موارد گوناگون دیگر استفاده می شود.

بهترین ابزار برای انجام جوشکاری سریع و راحت چیست؟  دستگاه های جوش امروزی بسیار تغییر کرده اند و برخی از مدل ها می توانند حتی آنچه را که فکر می کنید غیرممکن است، جوش دهند.

این ابزار در گذشته علاوه بر سنگین بودن و تولید صدای بلند، فقط یک نوع الکترود را جوش می دادند.  در حال حاضر، اینورترها دارای عملکردهای ویژه ای هستند که باعث محبوبیت آنها شده است و به بهترین دستگاه های جوش در حال حاضر در بازار تبدیل شده اند.

اینورترها چگونه کار می‌کنند؟

اینورترها با فرکانس بالا، جریان متناوب شهری را به جریان مستقیم تبدیل میکنند. یکی از ویژگی های برجسته اینورترها این است که به شما این امکان را میدهند تا فرکانس و سطح ولتاژ را توسط تقویت کننده ها (قطعۀ الکترومغناطیسی یا الکترونیکی که جریان الکتریکی را تقویت می‌کند) به سطح دلخواه و مورد نیاز تغییر دهید.

همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، دستگاه های جوش در گذشته بسیار سنگین و پرمصرف بودند اما با استفاده از تکنولوژی IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) که عامل افزایش فرکانس است، وزن و سایز دستگاه جوش و همچنین مصرف انرژی را کاهش داده است.

اینورتر RH-4603 رونیکس، ابزاری پرقدرت و سبک

دستگاه اینورتر پلاس رونیکس، مجهز به سیستم Arc Force  و Hot Start، جوشکاری را به امری راحت تبدیل کرده است. علاوه‌ بر آن با دارا بودن سیستم خنک کننده این امکان را به شما می‌دهد تا بدون وقفه، جوشکاری کنید و به کار خود، سرعت ببخشید. دستگاه اینورتر مدل RH-4603 رونیکس (Ronix) یکی از جدیدترین دستگاه‌ های جوشکاری در حال حاظر در بازار است. این دستگاه جوش دارای جریان خروجی ۱۸۰ آمپر واقعی است که به کاربران امکان استفاده از نمایشگر دیجیتال و انتخاب جریان مناسب، با توجه به نوع الکترود را می‌دهد.

دستگاه جوش اینورتر رونیکس مدل  RH-4603
دستگاه جوش اینورتر رونیکس مدل  RH-4603

جوشکاری ممکن است شغل بسیار خطرناکی به نظر نرسد، اما بر اساس داده‌های سازمان ایمنی و بهداشت شغلی(OSHA)  بسیاری از جوش‌کارها، هر ساله در معرض خطر آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی جوشکاری هستند. آسیب‌های تنفسی ناشی از استنشاق دود سمی، مشکلات بینایی و شنوایی، آسیب‌های پوستی به دلیل قرارگیری در معرض ماوراء بنفش و سوختگی از آسیب های رایج در جوشکاری است.

نکات ایمنی جوشکاری

با در نظر گرفتن نکات زیر هنگام جوشکاری، می‌توان از این آسیب های احتمالی، جلوگیری کرد.

  • مطمئن شوید که دستگاه به درستی نصب شده است.
  • هرگز بدون تهویه مناسب، جوشکاری نکنید.
  • با لباس، کفش و دستکش ضد حریق کار کنید.
  • به هیچ وجه بدون محافظ چشم، جوشکاری نکنید.
  • کیت کمک‌ های اولیه در دسترس داشته باشید.

مشکلات رایج جوشکاری+ راه حل آن‌ها

در جدول زیر، مشکلات رایجی که هنگام کار با دستگاه های اینورتر وجود دارد با راه حل، برای شما قرار داده شده است.

مشکلات رایجعلت مشکلرفع مشکل
با روشن کردن دستگاه، صفحه نمایشگر قدرت LED روشن نمی‌شود و فن دستگاه کار نمی‌کند.عدم اتصال به منبع انرژیمطمئن شوید که دستگاه در حالت ON است.
سیم اتصال جرقه می‌زنددرست چفت نشدن کانکتور با دستگاهمحکم کردن کانکتور دستگاه
داغ شدن بیش از حد نگهدارنده الکترودبالا بودن جریان انتخاب شده برای الکترود و یا محکم بسته نشدن اتصالات دستگاهالکترود با قطر بیشتر انتخاب شود و دوباره اتصالات دستگاه محکم بسته شود
ویژگی های بارز دستگاه جوش اینورتر
ویژگی های بارز دستگاه جوش اینورتر

شش ویژگی های متمایز کننده اینورتر

سبک، کم حجم و قابل حمل

این مهم ترین و چشمگیرترین مزیت دستگاه جوش اینورتر نسبت به دستگاه های ترانسفورماتور های معمولی است.  به عنوان مثال، یک اینورتر با وزن کمتر از ۵ کیلوگرم، کوچکتر از یک چمدان و با قابلیت اینکه به راحتی روی شانه شما آویزان می شود و قابل جا به جایی است، می تواند ظرفیت خروجی قابل مقایسه با یک دستگاه ترانسفورماتور ۵۰ کیلوگرمی داشته باشد.

قدرت بالا، جرقه کم‌تر

 در دستگاه های جوش اینورتر، به دلیل افزایش قابل توجه ذخیره انرژی هسته مغناطیسی، انرژی خروجی حدود ۸۰-۹۰٪ است در حالی که این عدد در دستگاه های جوش معمولی  به حدود ۵۰٪ می‌رسد. دلیل این اختلاف در انرژی خروجی، مقاومت بیشتر ترانسفورماتورهای معمولی است که سبب از دست دادن مقدار قابل توجهی از توان به دلیل اتلاف گرما است.

  فاقد آلودگی صوتی

 با استفاده از تکنولوژی به‌روز در دنیای ابزار، اینورترها فاقد آلودگی صوتی هستند درحالیکه دستگاه های جوش در گذشته با تولید صدای زیاد، موجب عدم تمرکز فرد جوشکار می‌شدند.

مجهز به سیستم هوشمند انتخاب جریان مناسب الکترود

دستگاه های جوش اینورتر مجهز به سیستم قطع کن محافظتی و سیستم هوشمند انتخاب جریان مناسب الکترود بوده و خاصیت ضد چسبندگی (anti stick) به جهت سهولت کار با الکترودهای جوش مختلف دارد.

جوش زنجیره‌‌ای بدون قطع و وصل

یکی از مزیت های دستگاه جوش اینورتر، جوش زنجیره ای بدون قطع و وصل است. این ویژگی نه تنها به کار شما سرعت میبخشد بلکه باعث افزایش طول عمر دستگاه شما نیز می‌شود.

مجهز به سیستم Arc force یا تنظیم قوس الکتریکی

در مقایسه با دستگاه جوش های معمولی، اینورترها کنترل قوس الکتریکی بهتری را ارائه می دهند.  یک قوس پایدار و قابل کنترل برای جوشکاری با کیفیت ضروری است. اینورترها به دلیل دارا بودن ولتاژ مدار باز بالاتر، می‌توانند به راحتی، قوس الکتریکی را حفظ کنند.

سوالات متداول
۱٫ آیا دستگاه های جوش اینورتر برق کمتری مصرف می‌کنند؟
بله، به دلیل افزایش پایداری قوس الکتریکی، مصرف انرژی دستگاه های جوش اینورتر کمتر است.

۲٫کدام مدل دستگاه جوش بهتر است؟ AC یا DC ؟
دستگاه جوش DC خروجی جوش نرم‌تر، پاشش کمتر و قوس پایدارتری دارد. در اکثر موارد، پیوند قوی تری نسبت به جوشکاری AC ارائه می دهد.  

جمع‌بندی

با انتخاب و خرید ابزار درست، همیشه می‌توان هم در مصرف انرژی و هم در وقت خود، صرفه‌جویی کرد. دستگاه های جوش اینورتر با ویژگی های متمایزکننده ای که دارند میتوانند بهترین همراه برای جوش‌کار ها باشند. دستگاه جوش اینورتر رونیکس با جریان خروجی ۱۸۰ آمپر و وزن سبکی که دارد یکی از بهترین گزینه ها برای جوشکاری سریع و راحت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های جوش رونیکس میتوانید به سایت و مجله رونیکس سر بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا