[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
دانستنی ها

کاربرد کدامیک در مصارف خانگی بیشتر است: پیچ ‌گوشتی های دستی یا پیچ‌ گوشتی شارژی؟

انجام تعمیرات کوچک در خانه برای بسیاری از ما امری سخت و پیچیده است اما اگر بدانیم از کدام ابزار برای انجام چه کاری استفاده کنیم همه چیز برای ما آسان خواهد شد.

آچارهای پیچ‌گوشتی از ابزار اساسی و مهم در خانه هستند و بنابراین نمیتوانند در جعبه ابزار شما غایب باشند. چه برای سرویس و تعمیر کولر در تابستان و یا چه برای تنظیم کردن پیچ های پکیج در زمستان و البته خیلی موارد دیگر به آچار‌‌های پیچ‌گوشتی نیاز پیدا خواهیم کرد. معمولاً اغلب کاربران از پیچ‌گوشتی به عنوان اسکنه (مغار) نیز استفاده میکنند که این کار باعث کاهش عمر مفید ابزار میشود. بنابراین قبل از استفاده از پیچ‌گوشتی، حتما باید به قطر پیچ و نوع شکاف دقت کرد. در حال حاضر مدل های مختلفی از آچار پیچ‌گوشتی وجود دارد و هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. ما به شما کمک می کنیم تا انواع اصلی پیچ‌گوشتی و عملکرد آنها و همچنین نکات نگهداری از پیچ‌گوشتی ها را بشناسید!

انواع پیچ‌گوشتی و کاربرد آن‌ها
انواع پیچ‌گوشتی

انواع پیچ‌گوشتی

پیچ گوشتی های دو سو

این مدل محبوب ترین و همه کاره ترین مدل در بین انواع آچار است. برای بسیاری از کارها مانند سفت کردن چوب پرده، درب های کابینت، پریزهای برق، باز و بسته کردن انواع پیچ و بسیاری موارد دیگر استفاده میشود.

پیچ گوشتی های چهارسو یا فیلیپس

امروزه اکثر پیچ های موجود در لوازم خانگی با آچار پیچ گوشتی چهارسو باز و بسته میشوند. برای سفت کردن بست شلنگ آب و گاز، سه راهی برق و نصب آینه و موارد دیگر از پیچ گوشتی های چهارسو استفاده میشود.

آچار آلن ستاره ای

 پیچ گوشتی ستاره ای برای تعمیر قطعات کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و غیره استفاده میشود. تیغه های این ابزار شبیه یک ستاره یا گل گرد هستند و تحمل گشتاور فوق العاده بالایی را ارائه می دهند.

 آچار آلن

یک ابزار کاربردی در جعبه ابزار شما، آچارهای آلن هستند که به عنوان آچار شش ضلعی نیز شناخته می شوند. بلند بودن دسته آچار آلن باعث افزایش گشتاور میشوند. از این ابزار برای پیچ های بدون سر نیز استفاده میشود. برای مونتاژ دوچرخه، تعمیر خودرو و موتورسیکلت و البته برخی تعمیرات خانگی مانند سفت کردن دستگیره در آچار آلن به کار گرفته میشود.

مراقبت های اساسی برای افزایش طول عمر پیچ‌گوشتی ها

  • از پیچ‌گوشتی ها به عنوان اسکنه یا مغار برای کندن یا باز کردن چیزی استفاده نکنید. این کار باعث از بین رفتن لبه های آچار میشود.
  • پیچ‌گوشتی ها را در مکان های خشک مانند جعبه ابزار یا کابینت و کشو نگهداری کنید.
  • هرازگاهی مقدار اندکی روغن روی پیچ‌گوشتی بمالید تا از سطح آن محافظت کنید.

پیچ‌گوشتی شارژی  و کاربرد آن

بسیاری از کارهای خانگی وجود دارد که نیاز به زمان و تلاش فیزیکی زیادی با ابزارهای دستی دارد. هنگام مونتاژ مبلمان، تعمیر لوازم خانگی، نصب قفسه ها، کتابخانه، آینه و بسیاری فعالیت های دیگر،. با داشتن یک پیچ‌گوشتی شارژی، در زمان و انرژی خود صرفه جویی خواهید کرد و همچنین می‌توانید از آن در متنوع ترین سطوح استفاده کنید.

پیچ‌گوشتی شارژی
پیچ‌گوشتی شارژی خشابی با سری های مختلف

مزیت های استفاده از پیچ‌گوشتی شارژی

  • قابلیت جا‌بهجایی

یکی از بزرگ ترین مزیت های پیچ‌گوشتی شارژی این است که میتوانید حین استفاده، آن را در موقعیت و مکان های مختلف به راحتی جابه جا کنید؛ در نتیجه بدون آنکه با سیم، متصل به جریان برق باشید و یا با یک پریز با ولتاژ ناسازگار با تجهیزات خود مواجه شوید، پیچ‌گوشتی شارژی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

  • کار با کیفیت بدون تلاش مضاعف

نیازی نیست که با پیچ‌گوشتی‌های دستی برای باز و بستن پیچ های محکمی که در مکان‌های دشوار قرار دارند، رنج بکشید و زمان بگذرانید بلکه می توانید پیچ‌گوشتی شارژی خود را در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن بچرخانید و با کمترین انرژی، بیشترین کار را انجام دهید.

  • کاربری گوناگون

از پیچ‌گوشتی های شارژی علاوه بر مصرف خانگی میتوان به صورت حرفه ای در نوسازی و ساخت و ساز، نجاری، تجهیزات کشاورزی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد. در جدول پایین به مقایسه موردی پیچ‌گوشتی دستی و شارژی اشاره میکنیم.

مزیتپیچ‌گوشتی شارژیپیچ‌گوشتی دستی
باز و بستن پیچ در مکان های دشوار
کاربری گوناگون و استفاده در سطوح مختلف
امکان استفاده بدون نیاز به شارژر
صرفه جویی در زمان
مقرون به صرفه

سوالات متداول
۱٫ سطح قدرت ایده آل برای پیچ‌گوشتی شارژی چیست؟
قدرت یک پیچ‌گوشتی شارژی متناسب با ولتاژ آن است.  هرچه قدرت بیشتر باشد، ولتاژ بالاتر است.  بهترین پیچ‌گوشتی شارژی، برای مصارف خانگی تقریباً ۳٫۶ ولت است، در حالی که پیچ‌گوشتی های حرفه ای بین ۵ تا ۸ ولت دارند.
۲٫ آیا می توان از پیچ‌گوشتی شارژی به عنوان دریل نیز استفاده کرد؟
بله، می توانید از پیچ‌گوشتی شارژی به عنوان دریل در سطوح نرم استفاده کنید.  برای سوراخ کاری در سطوح سخت تر، به دریل های تخصصی نیاز دارید..

نتیجه گیری

شما از کدام نوع پیچ‌گوشتی بیشتر استفاده میکنید؟ نظرات خود را با ما از طریق کامنت به اشتراک بگذارید!

همان طور که به مزیت‌های پیچ‌گوشتی های دستی و شارژی اشاره کردیم،  در هرخانه ای، هم باید پیچ‌گوشتی شارژی برای کارهایی که نیاز به قدرت بیشتر دارند را در جعبه ابزار خود داشته باشیم و هم پیچ‌گوشتی های دستی که برای کارهای ساده تر استفاده میشوند. برای راهنمایی و مطالعه بیشتر به مجله رونیکس سر بزنید.

محصولات مرتبط

[add permalink=”cordless-screwdrivers” count=”9″ lang=”ir”]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا