تراز لیزری رونیکس
- ساختمانی

نحوه‌ کار با تراز لیزری

تراز لیزری یکی از وسیله‌های کاربردی در زمینه فعالیت‌های عمرانی وصنعت ساخت‌و‌ساز است. کارایی این وسیله پر کاربرد در سنجش تراز، ایجاد شیب مناسب و عمود کردن سطوح است.با توجه به اینکه فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌و‌ساز روز به روز در حال گسترش است، نمی‌توان همانند قبل از ابزارهای معمولی جهت تراز کردن استفاده نمود. چرا که ابزارهای معمولی منجر به بروز خطا و یا کاهش مقاومت در سازه‌ها، دیوار و ستون‌ها می‌شوند. به همین دلیل امروزه از ابزارهای با دقت بالا نظیر تراز لیزری استفاده می‌کنند. تراز لیزری رونیکس یکی از محصولات ابزار دقیق شرکت رونیکس است که زیر نظر‌ سیستم‌های مدیریتی و آخرین تجهیزات اتوماتیک این سازمان تولید شده است. در ادامه به نحوه استفاده، مزایا و کاربردهای این دستگاه می‌پردازیم.

هدف از ساخت تراز لیزری

تراز لیزری دستگاهی پیشرفته، دقیق و با کیفیت است که فاقد هر گونه نخ و سیم بوده و با نور لیزر کار می‌کند. هدف از به کار بردن این ابزار جدید و کارآمد افزایش دقت و سرعت عمل، کاهش خطاها، عدم بروز دوباره کاری و کاهش مصرف مصالح ساختمانی است.

تراز لیزری رونیکس

نحوه کار تراز لیزری

نحوه کار این دستگاه به این صورت است که خط تراز آن با استفاده از نور لیزر در راستای افق و قائم در امتداد نشان لیزری  قرار می‌گیرد. در نهایت تراز اتوماتیک به صورت همزمان با پردازش اشعه لیزر در جهت افقی و عمودی انجام می‌‌پذیرد.

پرتوهایی که از این دستگاه خارج می‌شود به صورت دو خط عمود برهم است. این پرتوها نسبت به هم زاویه ۹۰ درجه تشکیل داده و یکی در راستای عمودی و خط دیگر در راستای افقی قرار می‌گیرد. در واقع نقطه تلاقی دو خط عمودی و افقی موجب ایجاد نقطه‌های شاقولی در برابر دستگاه می‌شود. بدین ترتیب نقطه‌های تشکیل شده دو به دو نسبت به هم عمودند.

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند به تنهایی هر کدام از خطوط افقی یا عمودی را نشان دهد. قابلیت خودترازی این ابزار سبب شده است تا دستگاه بتواند در صورت تراز نبودن محل قرار‌گیری آن‌ها، زاویه معین خود را تراز نماید. اما در صورتی که دستگاه خود تراز نباشد می‌توان با استفاده از تراز حبابی که روی دستگاه موجود است دستگاه را تراز نمود.

در بسیاری از ترازهای لیزری خود تراز در صورت قادر نبودن دستگاه به خودترازی و یا تراز نبودن آن، خطوط لیزری به صورت بوق‌های مقطعی یا چشمک زدن، کاربر را از اینکه دستگاه تراز نیست مطلع می‌کنند. قفل پاندول دستگاه نیز در صورتی که کاربر بخواهد غیر از راستای عمودی و افقی در راستاهای دلخواه خطوط عمودی تولید کند قابل استفاده است.

ترازلیزری رونیکس

همچنین کاربران می‌توانند دستگاه تراز لیزری را بر روی دیواره‌های فلزی و یا سطوح غیر فلزی نصب کنند. به علاوه این دستگاه قابلیت نصب بر روی پایه دوربین‌های عکاسی، فیلمبرداری و مهندسی را نیز امکان‌پذیر می‌کند.

موارد استفاده‌ی تراز لیزری

بیشترین کاربرد تراز لیزری در معماری داخلی و خارجی ساختمان و کلیه فعالیت‌های عمرانی است. در قسمت داخلی ساختمان می‌توان به نصب کاشی و سرامیک برای کف و دیوار، نصب کابینت و سرویس‌ بهداشتی‌ اشاره نمود. همچنین  اتصال و تراز کردن انواع مختلفی از قاب و ستون، نصب کاغذ دیواری و شابلون، اتصالات مربوط به کلید و پریز‌ها، تراز بودن در و پنجره‌ها در هنگام نصب و … از دیگر کاربردهای این ابزار در طراحی داخلی است.

قابلیت‌های انواع تراز لیزری رونیکس

  • برخورداری از خودتراز اتوماتیک
  • دقت و سرعت عمل بالا در حین کار
  • قابلیت نصب بر روی پایه دوربین‌های مهندسی، فیلمبرداری و عکاسی
  • دقت عمل بالا در هنگام کار بوسیله دیودهای لیزری با کارآیی بالا و حداکثر شفافیت
  • به همراه داشتن کیف حمل ضد ضربه

نکات مهم در هنگام خرید تراز لیزری

  • دارا بودن قابلیت خودترازی
  • برخورداری از رابط آهنربایی قوی
  • دارا بودن سیستم هشداردهنده صوتی و نوری
  • قابلیت استقرار بر روی سطوح مختلف
  • به منظور اجرای محورهای مختلف بتوان آن را در حالت غیر تراز نیز استفاده کرد