ميخ ها و ميخ كوب های بادی

به قلم حمیدرضا رامخو  | 18 آذر 1396  | دانستنی ها  |  1 دقیقه  |  85 بازدید   |   269 نظر

چكش و میخ بی تردید شناخته شده ترین چیزها در نجاری و كار با چوب هستند به طوریكه از ابتدا تا كنون همیشه پای ثابت همه امور كاربری در نجاری بوده اند، دلیل عمده آن بحث اتصال در كار با چوب میباشد .

امروزه با پیشرفت روزافزون استفاده از ابزارهای برقی و بادی به جای ابزارهای دستی سنتی در همه صنایع هستیم ، از این جمله میتوان به استفاده از انواع منگنه و میخكوب های بادی در نجاری و صنعت چوب اشاره كرد.

اصولا انتخاب میخكوب بادی مناسب ارتباط مستقیم با نوع اتصال ، قطعه كار و از همه مهمتر ضخامت میخ مورد استفاده در هر كاربری دارد.

روزگاری بود كه انواع میخ های سنتی یا اصطلاحا میخ های دست كوبی به وسیله یك چكش دستی انواع اتصالات نحاری را انجام میدادند اما امروز به ندرت از این روش استفاده میشود و همه از میخ های جدید یا میخ های شانه ای استقاده میكنند ، خشاب میخ کوب را پر میكنند و در كمترین زمان ممكن و با بهترین كیفیت اتصال صدها میخ به قطعه كار شلیك میكنند!

اما هنوز یك مورد هست كه در كار نجاری تغییر نكرده است آن هم انتخاب ضخامت میخ نسبت به نوع كاربری میباشد ، میخ ها با لحن گویشی نجاران قدیمی براساس ضخامت تقسیم بندی میشوند :

میخ های سوزنی كه كمترین ضخامت را دارند ، میخ های كبریتی كه ضخامت متوسط دارند و میخ های معمولی كه ضخامت بیشتری دارند ، این قانون و تقسیم بندی امروزه در میخ های میخ کوب های بادی نیز رعایت شده است و این بار با عدد گیج ضخامت كه یك استاندارد از محدوده مجاز سطح مقطع میخ هاست به طوریكه میخ های با گیج ١٨ معادل میخ های سنجاقی ،میخ های با گیج ١٦ معادل میخ های كبریتی و میخ های با گیج ١٤ معادل میخ های معمولی میباشند.

حالا كه با انواع میخ ها آشنا شدیم انتخاب میخ کوب بادی بسیار راحتتر میشود چرا كه برای هر گروه از میخ ها یك گروه خاص از میخ کوب های بادی تولید میشود:

میخ کوب های بادی اسكا یا سری Fمیخ کوب اسکا رونیکس

میخ کوب های مناسب برای كار با میخ گیج ١٨ معروف به میخ کوب های بادی اسكا یا سری F قابلیت كوبیدن میخ های نازك با گیج ١٨ از ارتفاع ١٠ میلی متر تا ٥٠ میلیمتر را دارند.برای شناختن این گروه كافیست دنبال عدد ١٨ یا حرف F در نام مدل آن باشید مثلا مدل ١٨٥٠ میخكوبیست كه میخ گیج ١٨ (سنجاقی) با حداكثر ارتفاع ٥٠ میلی متر میكوبد و یا میخ کوب مدل F30 میخكوبیست كه همان میخ اسكا یا سری F با حداكثر ارتفاع ٣٠ میلی كتر را میكوبد.

میخ کوب های بادی تی پو یا سری T

میخ کوب تی

این گروه از میخ کوب ها مناسب كوبیدن میخ های معروف به تی پو و یا سری تی میباشند كه گیج ١٦ بوده و معادل میخ كبریتی سنتی میباشند . جهت انتخاب این میخ کوب ها به عدد١٦ و یا حرف T در مدل آنها توجه كنید مثلا T50ویا ١٦٥٠هر دو مدل میخ کوب های تی پو هستند كه میخ با گیج ضخامت ١٦ و حداكثر ارتفاع ٥٠ را میكوبند.

میخ کوب های بادی تی یا سری CT

میخ کوب تی پو

این نوع میخ کوب ها قابلیت كوبیدن میخ های با گیج ضخامت ١٤ را دارند كه معادل میخ ها معمولی نجاری هستند، برای انتخاب این گروه هم میتوان دنبال عدد ١٤ یا حروف CT در اسم مدل آنها گشت مثلا CT64و یا ١٤٦٤مفهومش قابلیت كوبیدن میخ با گیج ضخامت ١٤ و حداكثر ارتفاع ٦٤ میباشد.

لازم به ذكر است كه میخ کوب  های بادی ذكر شده در متن فوق پركاربردترین انواع آنها در ایران میباشند در صورتی كه امروزه بیش از یكصد گروه مختلف از انواع میخ کوب ها و منگنه كوب های بادی در دنیا تولید و مورد استفاده قرار میگیرند .

در پایان ذكر این نكته ضروریست كه هنگام خرید انواع میخ کوب های بادی به ارایه نوع گارانتی و سرویس و خدمات پس از فروش شركت ارایه دهنده توجه ویژه نمایید چرا كه این ابزار در كنار كیفیت خوب ،احتیاج به پشتیبانی سرویس و قطعات خوب نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 2 =