[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
کارهای نجاری

میخ ها و میخ کوب های بادی

چکش و میخ بی تردید شناخته شده ترین چیزها در نجاری و کار با چوب هستند به طوریکه از ابتدا تا کنون همیشه پای ثابت همه امور کاربری در نجاری بوده اند، دلیل عمده آن بحث اتصال در کار با چوب میباشد .

امروزه با پیشرفت روزافزون استفاده از ابزارهای برقی و بادی به جای ابزارهای دستی سنتی در همه صنایع هستیم ، از این جمله میتوان به استفاده از انواع منگنه و میخکوب های بادی در نجاری و صنعت چوب اشاره کرد.

اصولا انتخاب میخکوب بادی مناسب ارتباط مستقیم با نوع اتصال ، قطعه کار و از همه مهمتر ضخامت میخ مورد استفاده در هر کاربری دارد.

روزگاری بود که انواع میخ های سنتی یا اصطلاحا میخ های دست کوبی به وسیله یک چکش دستی انواع اتصالات نحاری را انجام میدادند اما امروز به ندرت از این روش استفاده میشود و همه از میخ های جدید یا میخ های شانه ای استقاده میکنند ، خشاب میخ کوب را پر میکنند و در کمترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت اتصال صدها میخ به قطعه کار شلیک میکنند!

اما هنوز یک مورد هست که در کار نجاری تغییر نکرده است آن هم انتخاب ضخامت میخ نسبت به نوع کاربری میباشد ، میخ ها با لحن گویشی نجاران قدیمی براساس ضخامت تقسیم بندی میشوند :

میخ های سوزنی که کمترین ضخامت را دارند ، میخ های کبریتی که ضخامت متوسط دارند و میخ های معمولی که ضخامت بیشتری دارند ، این قانون و تقسیم بندی امروزه در میخ های میخ کوب های بادی نیز رعایت شده است و این بار با عدد گیج ضخامت که یک استاندارد از محدوده مجاز سطح مقطع میخ هاست به طوریکه میخ های با گیج ١٨ معادل میخ های سنجاقی ،میخ های با گیج ١۶ معادل میخ های کبریتی و میخ های با گیج ١۴ معادل میخ های معمولی میباشند.

حالا که با انواع میخ ها آشنا شدیم انتخاب میخ کوب بادی بسیار راحتتر میشود چرا که برای هر گروه از میخ ها یک گروه خاص از میخ کوب های بادی تولید میشود:

میخ کوب های بادی اسکا یا سری Fمیخ کوب اسکا رونیکس

میخ کوب های مناسب برای کار با میخ گیج ١٨ معروف به میخ کوب های بادی اسکا یا سری F قابلیت کوبیدن میخ های نازک با گیج ١٨ از ارتفاع ١٠ میلی متر تا ۵٠ میلیمتر را دارند.برای شناختن این گروه کافیست دنبال عدد ١٨ یا حرف F در نام مدل آن باشید مثلا مدل ١٨۵٠ میخکوبیست که میخ گیج ١٨ (سنجاقی) با حداکثر ارتفاع ۵٠ میلی متر میکوبد و یا میخ کوب مدل F30 میخکوبیست که همان میخ اسکا یا سری F با حداکثر ارتفاع ٣٠ میلی کتر را میکوبد.

میخ کوب های بادی تی پو یا سری T

میخ کوب تی

این گروه از میخ کوب ها مناسب کوبیدن میخ های معروف به تی پو و یا سری تی میباشند که گیج ١۶ بوده و معادل میخ کبریتی سنتی میباشند . جهت انتخاب این میخ کوب ها به عدد١۶ و یا حرف T در مدل آنها توجه کنید مثلا T50ویا ١۶۵٠هر دو مدل میخ کوب های تی پو هستند که میخ با گیج ضخامت ١۶ و حداکثر ارتفاع ۵٠ را میکوبند.

میخ کوب های بادی تی یا سری CT

میخ کوب تی پو

این نوع میخ کوب ها قابلیت کوبیدن میخ های با گیج ضخامت ١۴ را دارند که معادل میخ ها معمولی نجاری هستند، برای انتخاب این گروه هم میتوان دنبال عدد ١۴ یا حروف CT در اسم مدل آنها گشت مثلا CT64و یا ١۴۶۴مفهومش قابلیت کوبیدن میخ با گیج ضخامت ١۴ و حداکثر ارتفاع ۶۴ میباشد.

لازم به ذکر است که میخ کوب  های بادی ذکر شده در متن فوق پرکاربردترین انواع آنها در ایران میباشند در صورتی که امروزه بیش از یکصد گروه مختلف از انواع میخ کوب ها و منگنه کوب های بادی در دنیا تولید و مورد استفاده قرار میگیرند .

در پایان ذکر این نکته ضروریست که هنگام خرید انواع میخ کوب های بادی به ارایه نوع گارانتی و سرویس و خدمات پس از فروش شرکت ارایه دهنده توجه ویژه نمایید چرا که این ابزار در کنار کیفیت خوب ،احتیاج به پشتیبانی سرویس و قطعات خوب نیز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا