[menu text="irWebsiteMenu" lang="ir" langView="مشاهده تمام محصولات"]
کارهای مکانیکی

مفتول بر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

مفتول بر ابزاری است که برای بریدن زنجیر، پیچ و مهره، انواع توری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین کاربرد مفتول بر بریدن انواع پیچ در شرایط و زمینه‌های کاری مختلف است.

مفتول برها معمولاً تیغه‌هایی کوتاه و دسته‌هایی بلند دارند. این ابزار با دارا بودن لولاهای بلند قدرت اهرم فوق‌العاده‌ای پیدا کرده‌اند که قابلیت بریدن اجسام سخت را به آن‌ها می‌دهد. قدرت اهرم این ابزار آلات آن‌قدر زیاد است که یک مفتول بر معمولی بازدهی برابر با ۲۰ کیلو نیوتن دارد، جالب اینجاست که این نیروی برش فوق‌العاده از یک نیروی ۲۵۰ نیوتنی بر می‌خیزد. در واقع اهرم و ساختار منحصر به فرد این ابزار آلات تنها چیزهایی هستند که باعث چندین برابر شدن نیروی ورودی مورد نیاز آن‌ها (نیروی وارده بر روی دسته‌ها) می‌شوند.

نکته مهمی که تأثیر مستقیمی بر فرآیند انتخاب مفتول بر مناسب دارد، کیفیت مواد سازنده این ابزار است. مفتول بری که از مواد با کیفیت بالا ساخته شده باشد دارای وزن و استحکام مناسب و قابل قبولی می‌باشد.

ارزیابی جنس مفتول بر

جنس پیچ و مهره‌ها و موادی که کاربر قصد بریدنشان را دارد باید با ظرفیت و قدرت ابزار مورد استفاده او مطابقت داشته باشد، بنابراین همیشه قبل از تهیه قیچی مفتول بر (برای بریدن پیچ و مهره، توری یا هر چیز دیگر) باید ضخامت و سختی آن‌ها را اندازه‌گیری کرد؛ که مبادا در آینده و هنگام استفاده مشکل خاصی بر سر راه کاربر بنشیند. واضح است که برای بریدن موادی با ضخامت و سختی بالا باید از ابزاری که دارای قدرت بیشتری هستند (متناسب با سختی و ضخامت قطعه کار) استفاده کرد. یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای اطلاع از جنس و میزان سختی قطعه کار، جست‌وجو در اینترنت و مراجعه به دفترچه راهنمای مفتول‌بر است.

گلاویز شدن با قیچی مفتول بری که قدرت بریدن قطعه سختی مثل فولاد را ندارد نه تنها کاربر را به نتیجه نخواهد رساند، بلکه می‌تواند منجر به آسیب دیدن یا حتی شکستن قیچی مفتول بر نیز بشود.

تحقیقات قبل از خرید برای حرفه‌ای ها

برای اندازه‌گیری میزان سختی مواد مختلف می‌توان از دستگاه‌هایی مثل سختی سنج برینل کمک گرفت. سختی سنج برینل دستگاهی است که میزان سختی فلزات مختلف را با استفاده از روش برینل اندازه‌گیری می‌کند، این روش با وجود محدودیت‌هایی که دارد معیار خوبی برای اندازه‌گیری میزان سختی مواد مختلف است. با این حال، معمولاً قدرت و توانایی مفتول بر، بر روی بسته بندی آن درج شده و قابل استفاده است. بر این اساس، می‌توان با اتکا بر اطلاعات درج شده بر روی بسته‌بندی یا اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای محصول و همین‌طور نتایج حاصله از آزمایش صورت گرفته با سختی سنج، مفتول بر متناسب با جنس قطعه کار را انتخاب و خریداری نمود.

قیچی مفتول بر مناسب باید چه نوع ساختاری داشته باشد؟

رونیکس مگ بارها و بارها در مقالات مختلف خود (و به طور ویژه در مقاله ابزار آلات ارگونومیک چه ویژگی‌هایی دارند؟) به مشخصات فیزیکی یک ابزار خوب پرداخته است. مفتول بر هم مانند هر ابزار مناسب دیگری باید دارای طراحی ارگونومیک باشد تا بتواند راحتی کاربر را فراهم کند. طبق این موارد مفتول بر باید علاوه بر وزن مناسب و متعادل، شرایط ویژه دیگری نیز داشته باشد که این شرایط عبارتند از:

  • داشتن تیغه مستحکم و مقاوم
  • داشتن اهرمی با قدرت بالا
  • دارا بودن دسته محکم و با قدرت؛ از جنس فولاد و به شکل گرد
  • روکش دسته دارای اصطکاک و نرمی مناسب باشد (برای جلوگیری از تعریق، لیز خوردن یا …)
  • طول دسته مناسب باشد (جهت نیاز به انرژی ورودی کمتر)

در نهایت کاربر بسته به این که یک فرد حرفه ای است یا آماتور، می‌تواند مفتول بر مورد نظرش را بررسی کرده و ابزاری متناسب با نیاز و شرایط کاری خود را انتخاب نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا