تفاوت المنت سراميكي و ساير المنت ها

به قلم حمیدرضا رامخو  | 8 مرداد 1395  | دانستنی ها  |  0 دقیقه  |  102 بازدید   |   بدون نظر

شاید شما هم هنگام اقدام برای تهیه یک سشوار برقی صنعتی عبارت «المنت سرامیکی» را شنیده باشید اما دقیقا نمی‌دانید که این نوع المنت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. اگر دوست دارید تفاوت المنت سرامیکی با سایر المنت‌ها را بدانید و در کل اطلاعات خود را درباره سشوارهای صنعتی و انتخاب نوع مناسبی از آن‌ها ابزار بالا ببرید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سشوار برقی صنعتی، ابزاری است برای تولید گرما  در مصارف صنعتی. با توجه به کاربرد وسیع این ابزار در امور صنعتی، خوب است درباره مهم‌ترین قسمت‌ یک سشوار برقی صنعتی، یعنی المنت به کار رفته در آن اطلاعاتی کسب کنید. برای این منظور ابتدا کمی بیشتر با این ابزار و کاربرد آن آشنا می‌شویم و سپس به معرفی انواع المنت خواهیم پرداخت.

کاربرد سشوارهای صنعتی

یک سشوار برقی به روش‌های مختلفی در کارهای صنعتی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار در مواردی که  نیاز به خشک کردن رطوبت باشد و همچنین برای انجام عملیات مختلفی بر روی سطوح، مانند پخت پوشش پودری و طیف گسترده ای از فرایندهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین سشوارهای صنعتی ابزاری ضروری برای عملیات حرارتی، خصوصا بر روی سطوح فلزی و پلاستیکی هستند.

انواع المنت در سشوار برقی صنعتی

برای سشوارهای صنعتی، متناسب با نوع کاربرد آن‌ها انواع مختلفی از المنت‌، در اندازه و اشکال متفاوت وجود دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه شود  و در این مطلب قرار است بیشتر به آن بپردازیم این است که المنت حرارتی یکی از اجزای مهم سشوار برقی است. در واقع اگر یک سشوار برقی صنعتی فاقد المنت حرارتی باشد یا به هر دلیلی المنت آن از کار بیفتد، این ابزار دیگر عملا ناکارآمد خواهد بود. بنابراین نوع المنت به کار رفته در سشوار برقی اهمیت زیادی دارد و در صورتی که قصد تهیه این ابزار را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و از اطلاعات مفیدی که در این زمینه ارائه می‌دهیم استفاده کنید.

به طور کلی انواع مختلف المنت‌های حرارتی، هر یک  کاربرد خاص خود را دارند. برای مثال، یک المنت غوطه ور تنها در مواردی استفاده می شود که لازم است یک مایع از طریق غوطه‌ور شدن المنت در آن گرم شود. بنابراین واضح است که چنین المنتی برای استفاده در سشوار صنعتی مناسب نیست.

المنت‌های سرامیکی

همان طور که ذکر شد، برخی از انواع المنت‌های به کار رفته در سشوارهای صنعتی  به منظور افزایش مقاومت الکتریکی و ظرفیت تولید گرما، با عایق های سرامیکی پوشیده شده اند. اهمیت و مزیت استفاده از عایق سرامیکی در المنت موجود در سشوار برقی صنعتی این است که در اغلب موارد، المنت سشوار اولین قطعه از سشوار است که خراب شده و از کار می‌افتد. زیرا این جز نسبت به سایر اجزای موجود در سشوار صنعتی مثل شیلنگ و عایق، عمر کوتاه‌تری دارد. استفاده از عایق‌های سرامیکی سبب می‌شود این عمر به حداکثر مقدار ممکن برسد و دیرتر نیاز به تعویض المنت پیدا کنیم.

در آخر و به عنوان یک نتیجه‌گیری می‌توان گفت المنت‌های سرامیکی نسبت یه سایر المنت‌ها مزایای زیر را دارند:

  • مقاومت حرارتی بالاتر
  • مقاومت و استحکام مکانیکی بالاتر
  • مقاومت بالاتر در برابر شوک‌های حرارتی.
694

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 16 =