کارهای مکانیکی

چطور برق خودرو را به کمک اهم متر تست کنیم

رگلاتورهای ولتاژ معمولا در سیستم برق اتوموبیل ها و سایر تجهیزات برقی کاربرد دارند. آفتامات حداکثر ولتاژ خروجی را محدود میکند و از کم و زیاد شدن آن جلوگیری میکند. کم نور بودن و چشمک زدن چراغ ها و یا خالی شدن باتری از علائم آفتامات خراب هستند. خوشبختانه تنها با کمک یک مولتی متر ( اهم متر ) و پیروی مراحل زیر به سادگی میتوانید از صحت عملکرد آفتامات خودرو خود اطمینان حاصل نمایید.

ابتدا یک اهم متر(با عنوان مولتی متر هم شناخته میشود) تهیه کنید. اهم متر را میتوانید از بیشتر ابزار فروشی ها و فروشگاه های لوازم الکترونیکی خریداری نمایید. این ابزار میتواند ولتاژ  خروجی باتری را بخواند و صحت عملکرد آفتامات خودرو را مشخص کند. مولتی متر ابزار گران قیمتی نیست و با چند ده هزار تومان میتوانید یک مدل از آن را تهیه کنید.

کاپوت خودرو را باز کنید و با کمک جک مخصوص آن را ثابت نموده و در بالاترین حالت نگاه دارید، طوری که بتوانید به خوبی اجزای موتور را ببینید و به قسمت های مختلف دسترسی داشته باشید.

انبرهای مولتی متر را به دو سر باتری خودرو متصل نمایید. باتری معمولا در نزدیکی موتور قرار دارد و شبیه به یک جعبه پلاستیکی است. باتری خودرو مانند بیشتر باتری ها دو قطب مثبت و منفی دارد که با نشانگر های + و – مشخص شده اند. سیم سیاه مولتی متر را به قطب منفی و سیم قرمز را به قطب مثبت متصل نمایید.

ممکن است قطب های باتری با درپوش پلاستیکی پوشیده شده باشند. در این صورت درپوش ها را بردارید و سیم ها را به باتری متصل کنید.

مولتی متر را بر روی نمایش ولتاژ تنظیم کنید. دکمه اهم متر را فشار دهید و یا پیچ تنظیم آن را بچرخانید تا روی حالت اندازه گیری ولتاژ قرار بگیرد. معمولا ولتاژ با علامت V نمایش داده میشود. ممکن است چند خط هم در بالای آن قرار داشته باشد.

اگر نمیدانید کدام تنظیم نشان دهنده ولتاژ در دستگاه شماست، دفترچه راهنمای مولتی متر را مطالعه کنید.

عدد روی صفحه را بخوانید. هنگامی که اتوموبیل خاموش است؛ اگر باتری خودرو سالم باشد؛ باید ولتاژ کمی بیشتر از ۱۲ ولت را داشته باشید. اگر عددی که اهم متر نشان میدهد کمتر از ۱۲ ولت بود، احتمالا باتری ماشین ضعیف شده و احتیاج به تعویض دارد.

اگر مولتی متر هیچ عددی نمایش نمیدهد، احتمالا سیم ها را درست وصل نکرده اید و یا باتری خالی شده است.

اتوموبیل را پارک کنید. اطمینان حاصل کنید ترمز دستی بالا باشد تا هنگام تست ماشین به جلو و یا عقب حرکت نکند. استارت بزنید و ماشین را روشن کنید و مولتی متر را بخوانید. هنگامی که ماشین درجا کار میکند باید حدود ۱۳٫۸ ولت خروجی داشته باشید.

 

اگر خروجی روی ۱۳٫۸ ولت بود یعنی آلترناتور ماشین به خوبی باتری را شارژ میکند.

از شخصی کمک بگیرید و از او بخواهید زمانی که شما در حال خواندن ولتاژ خروجی با اهم متر هستید، به آرامی گاز دهد و دور موتور را به ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ دور بالا ببرد. ولتاژ خروجی را بخوانید. در این حالت خروجی باطری باید در حدود ۱۴٫۵ ولت باشد. اگر خروجی بیشتر باشد احتمالا آفتامات خودرو خراب است. اگر این عدد از ۱۳٫۸ کمتر باشد، به احتمال زیاد باتری خودرو ضعیف شده و به زودی نیاز به تعویض خواهد داشت.

سوکت های آفتامات را تست کنید. اول از همه باید بدانید کدام پین ورودی، کدام خروجی و کدام ارت است. معمولا پین سمت چپ ورودی، سمت راستی خروجی و پین وسط همان اتصال به زمین یا ارت است. باید مشخصات آفتامات را بررسی کنید و ولتاژ خروجی آن را بدانید. معمولا ولتاژ آفتامات ها عددی بین ۵ تا ۱۲ ولت متغیر است.

سیم قرمز مولتی متر را به ورودی و سیم مشکی را به پین ارت متصل کنید. با این روش ولتاژ ورودی روی اهم متر نمایش داده میشود. این عدد در حالت نرمال باید ۱ یا ۲ ولت بالاتر از ولتاژ خروجی آفتامات باشد. اگر عددی نمایش داده نمیشود، احتمالا آفتامات برق را از باتری دریافت نمیکند.

حالا سیم سیاه را به خروجی و سیم قرمز را به ارت وصل نمایید؛ در این حالت باید ولتاژ خروجی آفتامات را ببینید. اگر عددی که مولتی متر نشان میدهد کمتر یا بیشتر از ولتاژ اسمی آفتامات باشد؛ به احتمال زیاد، آفتامات خراب شده است.

 

منبع: WikiHow

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا