مکانیکی

1101
سشوار صنعتی برقی 2000 وات المنت سرامیکی با کیف
نمایش اطلاعات
2035
بکس 1/2 اینچ 900 وات
نمایش اطلاعات
RH-4101
جرثقیل 0.5 تن-زنجیر 3 متری
نمایش اطلاعات
RH-4107
جرثقیل 10 تن-زنجیر 3 متری
نمایش اطلاعات
RH-4303
گریس پمپ
نمایش اطلاعات
RH-4301
گریس پمپ
نمایش اطلاعات
RH-4302
گریس پمپ تمام استیل
نمایش اطلاعات
RH-2624
جعبه بکس 24 پارچه 1/2 اینچ تایوان
نمایش اطلاعات
RH-2640
جعبه بکس 40 پارچه 3/8 اینچ تایوان
نمایش اطلاعات
RH-2106
آچار یک سر تخت و یک سر رینگ 6 میلی متری
نمایش اطلاعات
RH-2132
آچار یک سر تخت و یک سر رینگ 32 میلی متری
نمایش اطلاعات
RH-2206
آچار دو سر تخت 6 و 7 میلی متری
نمایش اطلاعات
RH-2230
آچار دو سر تخت 30 و 32 میلی متری
نمایش اطلاعات
RH-2601
دسته کمکی کوتاه 1/2 اینچ 12.5 سانتی متری
نمایش اطلاعات
RH-2683
بکس تکی 32 میلی متری
نمایش اطلاعات

خودرو و خودرو سازی از صنایع مهمی هستند و کارشناسان و متخصصان زیادی با این صنعت در ارتباط‌اند که مکانیک‌ها و تعمیرکاران خودرو یکی از آنها هستند. اگر صاحب خودرو هستید حداقل یک بار گذرتان به مکانیکی افتاده و از خدمات آن استفاده کرده‌اید.

در واقع مکانیکی خودرو بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می باشد.

مکانیک خودرو فردی است که به صورت عملی یا علمی ( آکادمیک یا غیر آکادمیک ) با انواع تعمیرات خودرو آشنایی داشته و به تعمیر و سرویس انواع خودروها مسلط است. او همه بخش های مکانیکی و الکتریکی خودرو از موتور و سیستم اگزور تا سیستم های تهویه و امنیتی خودرو را به خوبی می‌شناسد.

برخی از فعالیت‌های مهمی که تعمیرکار خودرو انجام می‌دهد عبارتند از :

تعمیر اساسی موتور‌های بنزینی و دیزلی

تعمیر تعلیق و سیستم فرمان

تعمیر دستگاه‌های الکتریکی خودروها (باطری سازی )

تعمیر دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی

تنظیم موتور

تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل

تعمیر قفل در و شیشه بالابر و ...

 

اما پر واضح است که انجام هیچ فعالیتی بدون داشتن ابزار مخصوص آن امکان پذیر نبوده و در این مورد شناخت ابزارآلات مکانیکی و استفاده از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. ابزارآلات مکانیکی مجموعه‌ای از ابزارهای دستی، برقی یا شارژی، بادی و هیدرولیکی هستند که در ابعاد و سایزهای مختلف تولید شده و در مکانیکی‌ها و تعمیرگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه این مطلب به معرفی تعدادی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارآلات مکانیکی می‌پردازیم که ممکن است نام آنها را شنیده باشید اما از نوع عملکرد آنها اطلاعی نداشته باشید.

 

جک بالابر برای بالا بردن کامل خودرو، جک سوسماری برای زمانی که خودرو نیاز به بالا بردن کامل ندارد و پایه جک برای حفاظت از کاربر در برابر رها شدن جک و جلوگیری از ورود آسیب به خودرو و مکانیک، از مهم‌ترین ابزارهای مکانیکی هستند که در هر کارگاهی حداقل یک نمونه از آنها را دیده‌اید و احتمالا با نحوه کار آنها آشنایی دارید. از این دستگاه‌ها برای جدا کردن ماشین از سطح زمین برای تعویض لاستیک یا انجام تعمیرات مربوط به زیر خودرو استفاده می‌کنند.

 

آچارها از دیگر ابزارآلات دستی پرکاربرد در شغل مکانیکی هستند که به دلیل وجود پیچ و مهره‌های متنوع در شکل و اندازه های مختلف در قطعات خودرو، مکانیک نمی‌تواند به داشتن تنها چند آچار اتکا کند و عموماً تعداد زیادی آچار از جمله آچار بکس، پیچگوشتی، آچارهای یکسر، جغجغه ای، آلن ها، آچار گشتاور یا ترکمتر و... در میان ابزارآلات مکانیکی خود دارد. آچارهایی که به صورت تک یا به صورت ست قابل خریداری هستند.

 

انبرها نیز همچون آچارها کاربردهای بسیاری داشته و در میان ابزارآلات مکانیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. انواع انبرها که شامل مدل‌های مختلف همچون انبرقفلی، انبردست، دم باریک، سیم چین و سیم لخت کن می‌شوند در مکانیکی‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

چکش‌های سرگِرد و پلاستیکی برای وارد کردن ضربه به قطعات مختلف خودرو نیز ابزارهای پرکاربردی هستند که در هر مکانیکی حداقل یک نمونه از آنها پیدا می‌شود.

وقتی بخواهید پیچ‌هایی که گیر کرده‌اند را بیرون بکشید، اکثر اوقات چکش کامپوزیت‌ شکن تنها راه حل است. چند ضربه با این چکش و چه بسا کمی حرارت، تقریبا هر چیزی را شل و ول می‌کند. این چکش با پُلی پوشانده شده تا به سطوح فلزی آسیب نرساند.

 

انواع بکس‌های بادی و برقی برای باز و بسته کردن مهره‌های مختلف در تعمیرات خودرو، دیگر ابزارآلات مکانیکی هستند که از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و با گشتاور بالای خود سرعت باز و بسته کردن پیچ‌های مختلف را افزایش می‌دهند.

 

گریس پمپ دیگر وسیله ای است که برای گریس کاری و روان کاری انواع یاتاقان، چرخ دنده ها، بلبرینگ ها و همچنین برای تمامی خودروها و دستگاه های صنعتی بکار میرود.

 

دستگاه عیب یاب نیز می تواند بدون اتلاف وقت و خطاهای انسانی به راحتی عیب خودرو را تشخیص دهد. ابن دستگاه جزء ابزارآلات مکانیکی تاثیر گذاری است که نقش پر رنگی را در مکانیکی‌ها و تعمیرگاه‌های خودرو ایفا می‌کند.

 

مکانیک برای بررسی اینکه آیا سیمی برق دارد یا نه و همین‌طور تشخیص میزان ولتاژ برق، باید از مولتی‌متر استفاده کند. مولتی‌مترهای دیجیتالی صفحه نمایش خوب و بزرگی دارند و کار با آنها بسیار راحت است.

 

علاوه بر تمام موارد نام برده شده ابزارآلات مکانیکی بسیاری در مکانیکی ها و تعمیرگاه خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند که توضیح مفصل آنها در این مطلب نمی‌گنجد. ابزارآلاتی همچون زیرسینی برای جمع کردن مایعات و روغن زیر خودرو، جعبه ابزار طبقه بندی شده و چرخ دار، دستگاه پولی کش، دستگاه ساکشن روغن، دستگاه تنظیم باد لاستیک، دستگاه بالانس، انواع جرثقیل‌ها و... که هر کدام عملکردی مهم و تاثیرگذار داشته و سرعت فعالیت مکانیک را افزایش می‌دهند تا کار با سهولت کامل انجام گرفته و بیشترین بازدهی ارائه شود.